VISUOTINĖ PILIETINĖ INICIATYVA „ATMINTIS GYVA, NES LIUDIJA“

       2023 m. Sausio 13 – ąją kartu minėjome visuotine pilietine iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“
Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriuje, kaip ir visoje Lietuvoje, sausio 13 d. 8.00 valandą dešimčiai minučių languose uždegėme vienybės, atminimo ir pergalės žvakutes.
Pilietine iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“ prisiminėme 1991 metų sausį, kai vienybės ir laisvės siekio vedini Lietuvos piliečiai pasiekė istorinę pergalę. Tauta atsilaikė prieš sovietinių okupantų ir vietinių kolaborantų agresiją bei bandymą karine jėga įvykdyti perversmą ir apgynė atkurtos valstybės Nepriklausomybę.
       2023 m. pilietinė iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“ Lietuvoje vyko jau šešioliktą kartą. Kasmet minėjimas įgauna vis naują, ypatingą prasmę, nes keičiasi kartos ir, pasak žiniasklaidoje skambėjusios frazės, „laisvėje gimusios kartos Sausio įvykius pažįsta tik iš istorijos vadovėlių ir negausių dokumentinių kadrų“. Todėl labai svarbu perduoti žinią jaunajai kartai apie 1991 metų sausio įvykių svarbą ir prasmę mūsų valstybei.
       Iniciatyvos simbolis – žvakė, kuri simbolizuoja gyvybę, šviesą, teisingumą, atmintį ir vienybę.

Kalėdinis gerumo pyragas

Taip netikėtai metai baigias...
Tylos akimirka, laukai balti balti.
Nutolsta rūpesčiai, sustingsta džiaugsmo aidas
Ir vėl prasideda nauji.

        Štai ir vėl Žemė baigia apsukti dar vieną ratą aplink Saulę. Prieš mokinių atostogas Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus moksleiviai ir mokytojai organizavo akciją ,,Gerumo pyragas“.
        Tariame ačiū visiems virusiems, kepusiems ir susirinkusiems pasidalinti šiluma. Gausiai nukrautas stalas buvo ypatingas tuo, kad visi ant jo esantys gaminiai- mokinių rankų darbo. Juose - dalis širdies ir savo širdies gerumu dalinamės su visais. Juk gerumas- tai savybė, kurios pertekliaus niekada nebus. Nepamirškime ne tik šiandien, bet ir visada, jog geriausia, ką gali padaryti dabar- dalintis.
       Gerų Jums ateinančių švenčių.
                                                                                                                                Rita Dzedulionė

Gruodžio 1 – oji – Pasaulinė AIDS diena

         1988 m. Pasaulinę AIDS dieną inicijavo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Kasmet ji minima gruodžio 1 – ąją. Pažymint pasaulinę AIDS dieną, siekiama propaguoti brandesnį visuomenės požiūrį į ŽIV infekciją, priminti, kad ji nėra išnykusi.
          Mūsų mokykloje ši diena paminėta su 9 ir 10 klasių moksleiviais. Pirmiausiai su moksleiviais buvo aptarta teorinė dalis: prisiminta bendra informacija apie ŽIV/AIDS, infekcijos plitimo būdus. Taip pat pateikta naujausia statistika apie užsikrėtimus Lietuvoje. Po to moksleiviai tikrinosi žinias protmūšyje. Atlikti užduotis abiejų klasių moksleiviams sekėsi panašiai. Džiugino moksleivių žinios, pasitelktas kūrybiškumas, sumanumas ir lankstus mąstymas.
         Dėkoju visiems moksleiviams, kurie dalyvavo šios dienos minėjime.

                                                                                             Biologijos mokytoja Vilija Kanapinienė

Tarptautinė klimato kaitos diena

       Šiais metais pirmą kartą Lietuvoje buvo organizuojamas Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas. Tai projektas, skirtas pasitikrinti savo aplinkosaugines žinias bei įgyti naujų klimato kaitos, žiedinės ekonomikos, rūšiavimo, energetikos bei gyvosios gamtos temomis. Organizatorius - Žaliosios politikos institutas, kurio tikslas – advokatauti už klimato krizės sprendimų integraciją į viešąją darbotvarkę, verslo praktiką ir visuomenės gyvenimą.
       „Spalio 24 d. paminėk Tarptautinę klimato kaitos dieną pasitikrindamas žinias Nacionaliniame aplinkosaugos egzamine!“: toks kvietimas skambėjo per įvairias medijos priemones. Todėl kartu su moksleiviais nusprendėme jame sudalyvauti.
        Egzamine sudalyvavo 10 – 12 klasių moksleiviai. Pasirinkę savo kategoriją (Smalsuolis), moksleiviai gavo 20 klausimų su pasirenkamais atsakymų variantais. Klausimai buvo įvairūs, vieni kėlė nuostabą, kiti privertė susimąstyti apie žmogaus poveikį aplinkai. Vėliau moksleiviai turėjo galimybę pasitikrinti savo atsakymus su teisingais ir praplėsti savo aplinkosaugines žinias.
Ačiū moksleiviams už dalyvavimą ir gerą nuotaiką.

                                                                                            Biologijos mokytoja Vilija Kanapinienė

Tolerancijos dienos simbolis- namas

       Lapkričio 16 –oji - tolerancijos diena. Šių metų simbolis – namas.
       Tądien Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus mokiniai su mokytojais kalbėjo apie savo artimiausią aplinką. Diskutavo, ar mokiniai atkreipia dėmesį į žmonių tarpusavio santykius, (ne)tolerancijos atvejus. Juk kuo anksčiau suprasim žodžio tolerancija reikšmę, tuo daugiau jos bus mūsų visuomenėje.
        Mokyklos fojė vyko sukurtų darbų paroda. Nustebino mokinių išmonė. Sulaukėme daug piešinių. Vienuoliktokai pristatė sukurtą tolerancijos miestą, kiti- visą kaimelį. Merginos kepė namus-pyragus, namo formos sausainius. Trečio kurso mokinės gaublį ,,papuošė” įvairių pasaulio šalių namais ir akcentavo, jog visai nesvarbu, kuriam pasaulio krašte gyveni, kokiam name, kokios tautybės esi. Svarbu, kad Tavo sielos namuose būtų šilta, šviesu ir jauku. Svarbu, kad turėtum ne namą, o namus, kur būtum laukiamas, mylimas.

                                                                                                                            Rita Dzedulionė

SOS - prekyba žmonėmis

       Prekyba žmonėmis – dažniausiai kriminalinių grupuočių nusikalstama veika; paprastai asmenų kontroliavimas bandant pasipelnyti, išnaudojant nukentėjusius bei juos įtrauktiant į prostituciją ar priverstiniam darbui atlikti. 2020 m. duomenimis pasaulyje priskaičiuojama apie 27 mln. šiuolaikinės vergovės aukų, iš jų 80 % sudaro merginos, iš kurių 70 % išnaudojamos sekso industrijoje. 50 % visų aukų – nepilnamečiai.
        Tad ši tema itin aktuali. Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus 9 ir 12 klasių moksleiviai dalyvavo paskaitoje ,,SOS-prekyba žmonėmis“. Lektoriai- Mindaugas Baranauskas, Lietuvos policijos mokyklos policijos veiklos skyriaus viršininkas ir Reda Čerkauskienė, Lietuvos policijos mokyklos veiklos skyriaus vyresnioji specialistė- pristatė šios temos aktualumą, prevencijos galimybes, papasakojo apie prekybos žmonėmis rūšis, akcentavo, kas gali tapti aukomis bei prekeiviais.
        Mokiniai sužinojo, kad moterys dažniausiai išnaudojamos priverstinei prostitucijai, surogacijai ar fiktyvioms santuokoms, vyrai – nusikalstamų veikų vykdymui, darbui. Vaikai dažniausiai verbuojami seksualiniam išnaudojimui, nelegaliam įvaikinimui, elgetavimui. Ne kiekvienas nukentėjusysis kreipiasi pagalbos, todėl nėra tikslios informacijos apie prekybos žmonėmis mastą. Prie to prisideda aukos gėdijimas bei kaltinimas.Lektoriai akcentavo, kur galima kreiptis sužinojus ar patiems papuolus į prekeivių žmonėmis pinkles.
                                                                                                                                Rita Dzedulionė

Tas baisusis Helovinas

       Šiek tiek istorijos. Helovino užuomazgos užgimė keltų žemėse dar iki krikščionybės atėjimo. Pradžioje tai buvo kalendorinė žemdirbystės šventė, neturėjusi nieko bendra su mirusiųjų minėjimu. Tokias šventes turi kiekviena tauta, juk galų gale ir Velykos turėjo panašią kilmę. Tuo metu Helovinas vadintas Samhain, kas reiškė „vasaros pabaigą“. Nėra žinoma, ar pagoniškais laikais ši šventė turėjo kokią nors ypatingą reikšmę, išskyrus kalendorinę. Vasaros pabaiga reiškė naujų metų pradžią. Keltų naujieji metai prasidėdavo lapkričio 1-ąją, o šventės išvakarėse būdavo šėlstama.
         Simboliai. Helovino šventėje esama simbolių, kurių daug kas baidosi. Štai moliūgas Helovine atsirado iš tradicinio keltiško žibinto. Tikėta, kad jis padėdavo mirusiesiems atrasti kelią į Skaistyklą. Pirmieji Helovino kostiumai fiksuojami tik nuo 1895 metų Škotijoje ir nuo 1900-ųjų JAV. Ir ši šventės detalė buvo labiau sietina ne su Helovinu kaip tokiu, o su amerikiečių pomėgiu karnavaliniams persirengimams.
         Lietuviškas (ne)šventimo paradoksas. Dalis lietuvių nešvenčia Helovino, nes tai yra Lietuvai nebūdinga šventė, toks savotiškas amerikonizmas svetimas mūsų kultūrai. Užtat lietuviai švenčia Užgavėnes. Tai sava etnografinė šventė. Užgavėnes mielai pamini ir tūlas lietuvis katalikas ir protestantas, neretai net ir tas, kuris nuoširdžiai piktinasi Helovinu kaip nekrikščioniška švente. Dar kartą pagalvokime: pas mus švenčiamos Užgavėnės, nors tai yra pagonybės reliktas, išlikęs krikščioniškoje šalyje. Helovino ir Užgavėnių principai tapatūs. Ir vienur, ir kitur persirengiama velniais, groteskiškomis kaukėmis; akcentuojama gėrio ir blogio kova: Helovine – bandant apsisaugoti nuo piktųjų dvasių, o Užgavėnėse – kaunantis senoviniams dievukams Kanapiniui ir Lašininiui; abi šventės mena pagoniškus laikus; abiejose prašoma skanumynų – saldainių ir blynų; abu pavadinimai atsirado krikščioniškame kontekste. Skirtumas tik tas, kad Užgavėnės nebuvo taip smarkiai įkrikščionintos kaip Helovinas. Tad gana keista, kad tūlas katalikas ar protestantas jomis nesipiktina.
        Ar žinote – Helovinas ar Helovynas? Šis žodis ateina iš anglų kalbos (Halloween). Pavadinimas radosi sutraukus ilgesnį šventės pavadinimą All Hallow Even (arba All Saints' Eve) – Visų šventųjų išvakarės (spalio 31 d.).Nuo 2020 m. Kalbos komisija pritarė abiejų variantų Helovynas, Helovinas rašymui. Vieni iš galimų lietuviškų atitikmenų – Vaiduoklių šventė, Šiurpnaktis, Šmėklinės.
        Mūsų mokyklos erdvės taip pat buvo papuoštos šiai šventei paminėti. Už tai dėkojame dailės, literatų būrelių nariams ir mokyklos administracijos atstovams.                  

                                                                                                                               Rita Dzedulionė

Pasaulinė maisto diena

       Pasaulinė maisto diena pradėta minėti, siekiant kovoti su badu pasaulyje. Spalio 16 dieną rengiamos nemokamos maitinimo bei paramos akcijos, visuomenė skatinama daugiau prisidėti prie pagalbos skurstantiems. Šią dieną įvairios sveiko gyvenimo būdo organizacijos kviečia žmones išmėginti sveikesnę mitybą.
        Mūsų mokykloje Pasaulinei maisto dienai paminėti vyko patiekalų gaminimo ir degustavimo renginys, kurio tikslas – padėti mokiniams formuoti sveikatai palankios mitybos įgūdžius, pasisemti žinių apie įvairių pasaulio virtuvių subtilybes. Ant stalų puikavosi ir mokytojų, ir mokinių sukurti šedevrai: itališki sušiai, marokietiškas kuskusas, įdarytas prancūziškas batonas, vietą rado net lietuviški lašinukai ir skilandis...Stebino mokinių išradingumas.
Pasirodėme. Pasimokėme. Sužinojome. Supratome: „Gyvename ne tam, kad valgytume, bet valgome tam, kad gyventume“.
                                                                                                                               Rita Dzedulionė

Keliaujantis Aristavėlės dvaras - Kaišiadoryse

         Kuo kvepia dvare? Kaip rengdavosi dvariškiai? O ką ten galima pamatyti, išgirsti, paliesti? ,,Keliaujantis Aristavėlės dvaras”- tai projektas, kuris suteikia progą pažinti dvaro kultūrą per skirtingus pojūčius ir žada apkeliauti net 10 Lietuvos regionų bei dvi lietuvių bendruomenes Norvegijoje. Rudens kelionę pradėjo spalio 18 d. Kaišiadoryse. Proga susipažinti su dvaro istorija, papročiais pasinaudojome ir mes, Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus moksleiviai bei mokytojai. Mobili dvaro ekspozicija nepaliko abejingų, nes per skirtingus pojūčius- uoslę, skonį, regą, klausą, lytėjimą- prisilietėme prie senovės.
        Aristavėlės dvaras – Kėdainių rajone kažkada stovėjęs dvaras. Pirmą kartą minimas kryžiuočių – Vartbergės kronikoje 1371 m. 1987 m. dvaras perkeltas į Rumšiškių liaudies buities muziejų. 2016 m. dvaro rūmai buvo restauruoti. Tam tikslui panaudota 50 procentų autentiškų medžiagų.
Moksleiviai ne tik susidomėję klausėsi dvaro ,,ponų” bei ,,ponių” pasakojimų, bet galėjo nusifotografuoti su dvariškių rūbais, spalvinti sienų dekoracijas, dėlioti dėliones. Įdomi patirtis, kuomet dvaras ,,ateina” pas mus…

                                                                                                                               Rita Dzedulionė

Išvyka į Ilzenbergo dvarą

       Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos dviejų skyrių -Vilniaus ir Kaišiadorių- mokytojai krentant spalvingiems rudens lapams nusprendė Mokytojų dieną praleisti kitaip- vykti į Ilzenbergo dvarą, įkurtą Rokiškio rajone, prie Latvijos sienos, 1515 m. bajorų fon Kersenbrockų giminės. Įrašai rodo, kad tuo metu Ilzenbergo dvarui leno teise priklausė 615 ha savarankiškai apdirbamos žemės ir 2234 ha žemės su valstiečiais. Vaikščioti po šimtametį išpuoselėtą parką, esantį įspūdingo landšafto vietovėje su dviem – Ilgio ir Apvalaso – ežerais buvo daugiau nei nuostabu. Daugiau kaip 3 km ilgio pasivaikščiojimo takai ir laukinė gyvūnija, įrašyta į Raudonąją knygą (šikšnosparniai, niūraspalvis auksavabalis), meniškos parko skulptūros, jaunavedžių pamėgta Meilės sala ir į ją vedantis tiltas sužavėjo visus…
       Aplankėme rūmus, buvusį svirną su prieigomis, tarp tvenkinių ir sodo naują natūraliame landšafte suformuotą estradą. Vaikščiojome po 10 ha parką su sodu ir tvenkiniais. Parke auga virš 23 atvežtinių medžių rūšių. Yra trys didžiuliai ąžuolai. Didžiausias – vadinamas Ilzenbergo dvaro ąžuolu – paskelbtas valstybės saugomu Gamtos paveldo objektu ir pretenduoja į Gamtos paminklo vardą. Šalia dvaro rūmų išsidėsčiusios zonos, skirtos gyvulininkystei, paukštininkystei, daržininkystei ( rūkykla, ledainė, svirnas, arklidės).
       Visiems, ieškantiems išskirtinių skonių bei mėgstantiems pasinerti į skonių keliones – siūlomos dvariškos maisto degustacijos. Tad ir mes pasinaudojome proga paragauti dvare pagamintų vištienos dešrelių, pagardintų švelniu kariu ar spanguolėmis, tradicinių baltų bei keptų ir rūkytų varškės sūrių, saldžių varškės sūrių su papajomis, spanguolėmis ir ožragės sėklomis, vištienos vyniotinių su keptomis morkomis bei spanguolėmis ir slyvomis, paukštienos kepenų pašteto, naminių sausainių, žolelių arbatos.
       Be galo džiaugiamės, kad galėjome susipažinti su istoriniu dvaru, įspūdingais rūmais, mėgautis dvarišku maistu, įsigyti lauktuvių, pajusti anuomet vykusį dvarišką gyvenimą bei puikiai praleisti laiką kartu. Dėkojame išvykos organizatoriams už nuostabią kelionę.

                                                                                                                                Rita Dzedulionė

Ypatinga diena- ypatingiems žmonėms

        Spalio 5-oji- tai pirmasis šventiškas stabtelėjimas beįsisukančių mokslo metų verpete. Tai diena, leidžianti mokytojams pajusti darbo prasmę, pažvelgti į rytojų. Juk mokytojai nepailsdami, kartais pamiršdami save, rodo kryptį, moko nepasiduoti ir siekti tikslo, o suklupusiam tiesia pagalbos ranką. Kiekvienam randa laiko ir atiduoda dalelę savęs.
        Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus mokiniai ta proga, vadovaujami dailės mokytojos L.Liaudenskienės ir lietuvių kalbos mokytojos R.Dzedulionės, parengė stendą, kuris supažindino su mokyklų Lietuvoje istorija, mokytojo profesijos ištakomis, pirmaisiais mokytojais Lietuvoje, lietuviškomis mokyklomis užsienyje, statistika apie šiuo laiku mažėjantį mokyklų bei mokinių skaičių. Visi norintys galėjo stende talpinti sveikinimus mokytojams. Ypač aktyvūs buvo 9-10 klasių mokiniai, kurie dailės pamokų metu piešė, spalvino, klijavo, rašė...
       Renginio metu iš vedėjų Aušros, Ugnės, Robertos, Viktorijos L.,Viktorijos K., Gabijos bei talkininkų Domo ir Luko lūpų skambėjo gražūs linkėjimai kiekvienam mokytojui. Buvo įteiktos padėkos ir originalios gėlių kompozicijos, kurias sukurti padėjo mokytoja J.Žarnauskienė.
       Būsimos virėjų specialybės mokinės, vadovaujamos mokytojų S.Čiuželienės ir D.Šakienės, po renginio pakvietė į mokytojų kambarį pasivaišinti vieno kąsnio sumuštiniais, pačių keptais tortais. Visus sužavėjo ne tik skonis, bet ir patiekimo dizainas.
       Ačiū visiems, prisidėjusiems prie ypatingos šventės organizavimo ir morališkai, ir finansiškai.
       Linkime mokytojams ir mokiniams stiprybės – kad net ir sunkiausioje situacijoje atrastumėte raktą į sąmoningumą, neblėstančios kantrybės, džiaugsmo. Juk vadovėlių puslapiai ir paragrafai vertybėmis nealsuoja. Vadovėlių taisyklės realybe tampa tada, kai pats mokytojas gyvena tomis vertybėmis.
                                                                                                                              Rita Dzedulionė

Edukacinė išvyka

       Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus virėjų profesijos antro ir trečio kursų moksleivės bei žemės ūkio specialybės antro kurso vaikinai kartu su mokytojomis R. Dzedulione ir S. Čiuželiene lankėsi Alytaus rajone.
        Edukacinės programos ekologiškame šaltalankių ūkyje „Amberry“ metu pamatėme ne tik šaltalankių uogas, panašias į gintaro gabalėlius, bet ir sužinojome, kaip šios ,,super uogos“ pagalba atjauninti organizmą, stiprinti imunitetą ir išgydyti rimtus susirgimus. Susitikimo metu ūkio šeimininkas pasidalino patirtimi, supažindino su šaltalankių nauda ir panaudojimo galimybėmis, pademonstravo produkcijos gaminimo procesą. Užsiėmimo metu ragavome šaltalankių uogas, degustavome uogienę, arbatą, sultis, sirupą. Taip pat pasinaudojome galimybe įsigyti sveikos, ekologiškos produkcijos.
       Kopėme į Alytaus piliakalnį, aplankėme aukščiausią Lietuvoje „Baltosios rožės“ pėsčiųjų ir dviračių tiltą, siekiantį net 38 metrus.
       Negalėjome praleisti dar vieno itin patrauklaus objekto - Žuvinto biosferos rezervato. Mokiniai liko sužavėti rezervato muziejumi, galimybe žiūronų ir teleskopų pagalba išvysti nuo administracinio pastato apžvalgos aikštelės didingą pelkės vaizdą, plačią panoramą. Mėlynose ežero tarpušvendrėse pamatėme daugybę dar neišskridusių gulbių, laukinių ančių, žąsų, kragų, kirų.
       Pasukę link namų, užkopę į Punios piliakalnį, grožėjomės auksinio rudens spalvų palete.
       Ne veltui senolių išmintis sako, kad geriau vieną kartą pamatyti, nei dešimtkart išgirsti. Mokiniai grįžo praplėtę akiratį. Smagios pamokos kitaip...


                                                                                                                              Sigita Čiuželienė

Europos kalbų diena

 Kalbą reikėtų vadinti tautos vėliava. Ji atspindi tautos kraują ir jos jausmų, minčių,norų gyvenimą. Negalima suprasti tautos savybių, nepažįstant jos kalbos.

Filosofas Vilhelmas Storosta – Vydūnas

Rugsėjo 26-oji- Europos kalbų diena

        Europos Tarybos ir Europos Komisijos iniciatyva nuo 2001 m. kasmet rugsėjo 26 d. švenčiama Europos kalbų diena. Jos metu Europos valstybėse organizuojami įvairūs renginiai, siekiant paskatinti kalbų mokymosi įvairovę, išugdyti pagarbą visoms Europos kalboms, regionų ir tautinių mažumų kalboms.

        Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus lietuvių kalbos mokytojos J.Daukienė, R.Dzedulionė, anglų kalbos mokytoja J.Jočiūnienė ir rusų kalbos mokytoja N.Reznikienė organizavo tai progai skirtas veiklas. 9-12 klasių moksleiviai integruotų pamokų metu piešė Europos šalių vėliavas, rinko svarbiausią informaciją apie tas šalis, ,,pasimatavo” vertėjo rūbą, gamino knygeles, apipavidalino stendą. Visi norintys dalyvavo viktorinoje ,,Ką žinai apie Europos kalbas?”Jei dar nežinojome, iš kokios kalbos kilo žodžiai tulpė, robotas, sauna ar koks legendinis bokštas siejamas su kalbų atsiradimu, kiek kalbų turi mokėti Europos Parlamento narys ar ką reiškia hipergrafija, visa tai galėjome sužinoti viktorinos metu. Pirmą vietą pelnė dešimtokės Guoda Mikalauskaitė ir Renata Keblytė. Antroji vieta atiteko dešimtokams Tautvydui Jurkoniui ir Adrijui Stunžėnui. Devintokės Gabija Dominaitytė ir Ema Valiokė džiaugėsi trečiąja vieta.

       Lietuvių liaudies išmintis sako: „Ką jaunas išmoksi, visą amžių žinosi“. Tad nepraleiskite progos išmokti ką nors naujo! Gal tai bus nauja kalba? Gal ją išmokęs tapsi vertėju ir padėsi susikalbėti kitiems? Net ir keli užsienio kalbos žodžiai suteiks jums galimybę surasti naujų draugų ir praplėsti akiratį.Kalbų mokėjimas atveria naujas mokymosi ir verslo galimybes, padeda lengviau pažinti kitas kultūras, skatina tarpusavio supratimą, bendravimą ir bendradarbiavimą.

                                                                                                                              Rita Dzedulionė

Paukščių festivalis

        Kaišiadorių miško parko estradoje po metų pertraukos vyko ketvirtasis paukščių festivalis. Paukščių festivalio pavadinimas tik iš dalies tapatinamas su Kaišiadorių rajone įsikūrusiais paukštynais. Kur kas didesnę įtaką pavadinimui turi tai, kad Kaišiadorių apylinkės pasižymi didele paukščių įvairove. Nemažai rajono žmonių augina įvairiausių veislių dekoratyvinius paukščius, kuriais pasigrožėti kviečiami ir turistai.
        Paukščių festivalis – visos dienos renginys, skirtas šeimoms. Renginio tikslas – supažindinti visuomenę su paukščių įvairove.
         Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus maisto ruošimo specialybės mokytojos S.Čiuželienė ir D. Šakienė su mokinėmis D. Noreikaite, L. Meilutyte, A. Garbačionkaite, E. Zalanskaite, R. Lūšyte, U. Linkevičiūte ir V. Lukševičiūte taip pat dalyvavo šiame renginyje. Visą savaitę buvo kepami biskvitiniai gaideliai ir įvairių paukščių formų sausainiai, ruošiami spalvoti glajai. Šventės metu nuo mažiausiųjų iki senjorų šiais glajais dekoravo išsirinktus saldžiuosius paukštelius. Šiuos pačių pagamintus skanėstus ragavo arba, padedami dailės mokytojos L.Liaudenskienės, galėjo gražiai susipakuoti su įvairiais rankų darbo papuošimais. Visos šventės metu mums talkino Pravieniškių skyriaus vedėjas ir profesijos vyr. mokytojas Vytautas Mitkus.
           Mokytojos ir mokiniai džiaugėsi, kad saldžiųjų paukštelių dekoravimo edukacinė programa paliko įspūdį įvairaus amžiaus šventės dalyviams.

                                                                                                     Profesijos mokytoja S.Čiuželienė

"Pasirink mėgstamą darbą ir tau gyvenime nė vienos dienos nereikės dirbti" - Konfucijus

       Kiekvienas žinome, kaip svarbu dirbti mėgstamą darbą. O kaip žinoti, kas tinka ir patinka? Kad mokiniams būtų lengviau suprasti, kuo įdomios ir savitos yra profesijos, kad jie lengviau galėtų atrasti save, gegužės 23 dieną Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus profesijos mokytojai paskutinį kartą šiais mokslo metais vyko į Kaišiadorių rajono Palomenės pagrindinės mokyklos renginį, skirtą karjeros ugdymui.
         Artėjant mokslo metų pabaigai, ypač aktualu šios mokyklos dešimtokams, devintokams analizuoti studijų, būsimos karjeros galimybes. Mokiniai buvo labai susidomėję, uždavė daug juos dominančių klausimų. Juk įvertinus savo polinkius, pomėgius, vertybes, mokymosi galimybes, verta pasidomėti, kaip atrodo konkrečių profesijų darbo vietos ir darbo specifika. Nors Pravieniškių skyriaus vedėjo V. Mitkaus ir profesijos mokytojų A. Balčiūno, A. Jarunavičiaus, S. Čiuželienės paruoštos pateiktys neatstojo apsilankymo realioje darbo vietoje, tačiau dalį profesinės veiklos tikrovės tikrai perteikė.
        Spindinčios mokinių akys, šilta atmosfera parodė, kad renginys išties buvo naudingas. Viena yra paskaityti apie profesijas, visai kita - pabendrauti su tais, kurie daugybę metų dirba mėgstamą darbą.

                                                                                            Profesijos mokytoja Sigita Čiuželienė

Konkursas ,,Raštingiausias būsimasis darbuotojas“

      ,,Visais amžiais žmonės kalbėjo savo gimtąja kalba ir visados rūpinosi ją išlaikyti, turtinti, tobulinti ir gražinti. Nėra tokios menkos tautos, nėra tokio niekingo žemės užkampio, kur nebūtų vartojama sava kalba,“- rašė M.Daukša ,,Prakalboje į malonųjį skaitytoją“. Praėjo daug laiko, tačiau ir šiandien šie žodžiai yra labai prasmingi. Jų svarbą įrodo faktas, jog kasmet Lietuvos moksleiviai renkasi į raštingiausio būsimo darbuotojo konkursą išbandyti savo jėgas. Šiais metais respublikinis profesinio mokymo įstaigų mokinių lietuvių kalbos konkursas vyko VšĮ Raseinių technologijos ir verslo mokykloje.

        Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriui atstovavo vienuoliktos klasės moksleivis, būsimas žemės ūkio gamybos darbuotojas, Ernestas Ščerba (mokanti mokytoja R. Dzedulionė). Jis turėjo atlikti tris užduotis: parašyti diktantą, išspręsti kalbos kultūros užduotis ir dalyvauti viktorinoje. Ir mokiniams, ir mokytojams buvo surengtos edukacinės programos: lankėmės Raseinių krašto muziejuje, susipažinome su senamiesčiu.

        Ačiū Ernestui už žinias, o mokyklos administracijai už suteiktą galimybę parodyti save ir pamatyti kitus.

                                                                                                                             Rita Dzedulionė

Ugdymo karjerai savaitė Žiežmarių gimnazijoje

         Sėkmingam karjeros keliui mokiniai turėtų ruoštis dar mokykloje. Jiems turi padėti mokytojai, grupių vadovai, švietimo pagalbos specialistai, mokyklos bibliotekininkai, ugdymo karjerai specialistai. Padedami jų, mokiniai turi išmokti konstruktyviai žvelgti į ateitį: nuolat kaupti žinias, lavinti gebėjimus, ugdyti kompetencijas, padėsiančias motyvuotai ir atsakingai pasirinkti studijų kryptį, profesinę veiklą bei planuoti savo vietą konkurencingoje darbo rinkoje. 

         Gegužės 2 - 6 dienomis Kaišiadorių rajono Žiežmarių gimnazijoje vyko ugdymo karjerai savaitė. Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus profesijos mokytojai S. Čiuželienė, A. Jarunavičius, A.Balčiūnas bei Pravieniškių skyriaus vedėjas V.Mitkus kartu su mokyklos virėjų profesijos mokinėmis U. Linkevičiūte ir O. Petravičiūte supažindino moksleivius su jau esamomis ir būsimomis profesijomis, kurias galima įgyti šioje mokykloje.

        Mokytojai pateikė daug informacijos apie virėjų, statybininkų, žemės ūkio darbuotojų specialybes, papasakojo apie ,,Erazmus“ vykdomą programą mokykloje. Susitikime dalyvavo 8 – 12 klasių moksleiviai, kurie ne tik įdėmiai klausėsi, bet ir pateikė klausimų.

         Smagu, kai visa bendruomenė supranta, jog ugdymas karjerai svarbus jauno žmogaus gyvenime, reikšminga bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo dalis.

                                                                                              Profesijos mokytoja Sigita Čiuželienė

Tavo karjera- tavo rankos

         Šiandien karjera suvokiama, kaip visą gyvenimą trunkantis mokymosi, saviraiškos ir darbo kelias, o sėkminga karjera – tai dar ir gebėjimas derinti darbą, laisvalaikį, gyvenimą šeimoje ir jausti pasitenkinimą savo gyvenimo kelio pasirinkimu.

          Kaišiadorių rajono Kruonio gimnazijoje gegužės 17 dieną vyko karjeros diena, į kurią buvo pakviesti ir Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus mokytojai. Pravieniškių skyriaus vedėjas V.Mitkus ir profesijos mokytojai S. Čiuželienė, A. Jarunavičius ir A. Balčiūnas pristatė jau esamas ir būsimas profesijas.

           Susitikimai su Kruonio mokyklos 6,8,9,10 klasių moksleiviais vyko net tris pamokas. Mokiniai itin domėjosi siūlomomis specialybėmis, kad galėtų iš anksto planuoti karjerą ir ateitį.

           Mokytojai drąsino mokinius svajoti, planuoti, galvoti, kurti idėjas, jas įgyvendinti ir nebijoti klysti, keistis ir keisti nuomonę, atsižvelgiant į gyvenimo pokyčius, ne tik asmeninius, bet ir tuos, kuriuos diktuoja gyvenimo situacijos.

                                                                                             Profesijos mokytoja Sigita Čiuželienė

Koncertas- susitikimas

       Meno šventė keliauja per Lietuvą. Juk niekuomet žmogus nėra toks gražus, koks jis būna kurdamas (Vydūnas) ... Nesvarbu, kas tai bus — žodžiai, spalvos ar garsai.

        Šįkart stotelė Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriuje. Balandžio 28- os dienos popietę mokiniai, mokyklos bendruomenė bei visi norintys galėjo dalyvauti muzikiniuose pokalbiuose su tarptautinių konkursų laureate Sigute Trimakaite, fleitininke Vilmante Kaziulyte. Skambėjo užsienio ir lietuvių kompozitorių kūriniai: J.S.Bacho,C.Debiusi, B.Kutavičiaus. Aktorius Arūnas Vozbutas skaitė Maironio eiles.

         Ačiū renginio rengėjams, rėmėjams už suteiktą galimybę pasivaikščioti po meno pasaulio labirintus, susipažinti su šiais menininkais ir praplėsti savo akiratį.

                                                                                                                               Rita Dzedulionė

 

Ugdymo karjerai dienos Kaišiadorių rajono mokyklose

        Žmogaus gyvenime vienas svarbiausių dalykų yra teisingai pasirinkti profesiją, tačiau labai dažnai mokiniai nežino, kuo norėtų būti. Balandžio mėnuo itin svarbus tuo, jog kai kurie vyresnių klasių mokiniai svarsto apie galimybę keisti ugdymo įstaigą, rinktis ateities profesiją. Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyrius turi ką pasiūlyti. Balandžio 5, 14, 15 dienomis Žaslių pagrindinėje mokykloje ir V.Giržado progimnazijoje vyko ugdymo karjerai dienos.

           Mūsų mokyklos atstovai Vytautas Mitkus (Pravieniškių skyriaus vedėjas ir žemės ūkio specialybės profesijos vyr. mokytojas), Sigita Čiuželienė (virėjų specialybės profesijos mokytoja), Arūnas Jarunavičius (statybininkų vyr. profesijos mokytojas) bei virėjų profesijos mokinės Aira Senkevičiūtė, Deimantė Noreikaitė ir Ugnė Linkevičiūtė pateikė daug informacijos apie Kaišiadorių skyriuje galimas įgyti kompetencijas.

           Vytautas Mitkus papasakojo aštuntų klasių moksleiviams apie mokykloje ruošiamas profesijas, galimybes mokytis jau nuo devintos klasės, plačiau pristatė žemės ūkio specialisto profesiją, supažindino su turima žemės ūkio technika.

          Profesijos mokytoja Sigita Čiuželienė supažindino moksleivius su virėjo profesija, šios profesijos privalumais, karjeros galimybėmis baigus mokslus ir įgijus IV kategorijos virėjo kvalifikaciją bei apie didelę paklausą specialistų virėjų maitinimo įmonėse.

         Vyr.profesijos mokytojas Arūnas Jarunavičius išsamiai papasakojo apie apdailininko, plytelių klojėjo, mūrininko, dailidės specialybes. Minėtos profesijos šiuo metu yra labai konkurencingos darbo rinkoje. Šias specialybes daugiausia renkasi vaikinai, nes reikia jėgos ir ištvermės. Nors pasitaiko ir merginų norinčių mokytis šių specialybių.

        Trečio kurso mokinės Aira, Deimantė ir pirmo kurso mokinė Ugnė pasidalino savo įspūdžiais apie mokyklą, pasirinktą specialybę, apie stipendijas ir stažuotes užsienio šalyse.

        Aštuntokai atidžiai klausėsi ir pateikė svečiams klausimų apie rūpimas profesijas.

        Nacionalinė karjeros savaitė kasmet praplečia mokinių akiratį ir supažindina su karjeros galimybėmis. Save įsivaizduoti ir pamatyti konkrečioje profesijoje gali ir pradinukas, ir savo kelią greit turėsiantis pasirinkti dešimtokas.Maloni aplinka, atvira mokyklų bendruomenė paliko gerą įspūdį, o dar labiau praplėstas profesijų ratas paliko vietos ir gilesniems jaunų žmonių apmąstymams.

                                                                                             Profesijos mokytoja Sigita Čiuželienė

Būsimos virėjos stebino savo išradingumu

          Ar bandėt? Ar mokat pagaminti sušių? O cezario salotas nuo A iki Z?

          Abiturientės, būsimos virėjos, Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriuje laikė technologijų mokyklinio brandos egzamino pirmąją dalį- patiekalo gaminimą (mokanti mokytoja S.Čiuželienė). Merginos puikiai susitvarkė su praktine užduotimi. Cepelinai, sušiai, užtepėlės, įvairios salotos, vištiena kinietiškai...Tokių patiekalų įvairove buvo stebinamos vertinimo komisijos narės R.Juknevičienė, D.Šakienė, L.Širvinskienė, kurios negailėjo merginoms komplimentų.

          O man, kaip šios grupės vadovei, buvo labai smagu pasidžiaugti, kad merginos įgijo žinių, patobulino kompetencijas. Jos buvo atidžios, kūrybingos, profesionalios. Džiaugiamės jų sėkme.

                                                                               Vir3-20P grupės vadovė R.Dzedulio

Viktorina ,,Protų mūšis- 2022“

        Kadaise, kai mitas, kad žmonės išnaudoja tik dešimt procentų savo smegenų galimybių, dar buvo populiarus, dauguma fantazuodavo, kaip būtų nuostabu išnaudoti visus protinius pajėgumus. Šiam mitui sugriuvus, svajonė padidinti savo intelektą niekur nedingo. Tačiau tikriausiai visi pažįsta žmonių, kurie ne tik atrodo protingesni, bet ir daugelį dalykų išmoksta daug greičiau, o kartais – visai be pastangų. Mes turime nuolat lavinti savo protinius gebėjimus, bet ypač dar būdami mokyklos suole.

         Jau tapo įprasta Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus 9-12 klasių moksleiviams balandžio mėnesį susirinkti ir išbandyti jėgas viktorinoje ,,Protų mūšis“, kurią organizuoja mokytoja R. Dzedulionė. Šiais metais mokiniai turėjo įveikti keturis turus ir atsakyti į klausimus iš įvairių sričių: humanitarinių, tiksliųjų mokslų, Kaišiadorių krašto bei mokyklos istorijos.

          Atstovauti savo klasę tokiame renginyje- jau laimėjimas. Tad dėkojame visiems besivaržiusiems ir sveikiname šios viktorinos nugalėtojų komandą- vienuoliktokus vaikinus iš žūm4-21M grupės Ernestą Ščerbą ir Artūrą Čiupą. Tik keliais taškais atsiliko dvyliktokai Evelina Bradauskaitė, Kipras Simonaitis bei vienuoliktokės Roberta Lūšytė, Viktorija Lukševičiūtė.

          Su protu yra kaip su raumenimis – visi juos turime, bet vienų pasiekimai vienokie, kitų kitokie, tai priklauso nuo to, kaip tai naudojama, kaip ugdoma.

                                                                                                                                Rita Dzedulionė

visuotinė istorijos pamoka

        Didžiausia šalyje Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga, pasitelkdama visus savo 11 tūkstančių narių ir kviesdama visus šalies pedagogus bei ugdymo įstaigų vadovus, inicijavo palaikymo Ukrainai akciją Lietuvos mokyklose.

        Pirmoji pamoka vasario 28 d. neįprasta- visuotinė nuotolinė istorijos pamoka. Juk šią savaitę girdėjome keistų istorijos Ukrainos valstybės atžvilgiu interpretacijų. Be to, matome nuolat augančią plataus masto karinio konflikto grėsmę. Todėl, visų pirma, šia pamoka siekta pademonstruoti solidarumą ir palaikymą ukrainiečių pedagogams. Antras svarbus tikslas – Lietuvos pedagogų susitelkimas ir deramas pasiruošimas galimiems neramumams. Tačiau pats svarbiausias tikslas- jaunosios Lietuvos kartos tinkamas supažindinimas su Ukrainos valstybės istorija ir esama situacija. „Su mokiniais privalome būti atviri ir deramai juos informuoti kas yra Ukraina, kokia jos šimtmečių istorija, valstybingumo šaknys,“-sakė istorijos mokytojas Audrius Jurgelevičius. Per pamoką pedagogas papasakojo apie Ukrainą, buvo dekonstruojamos dažniausiai apie Ukrainą pateikiamos istorinės klastotės.„Labai svarbu, kad būtume vieningi. Negalime leisti perrašinėti istorijos“, – sako pamokos rengėjai.

        Susikaupimas, rimtis pamokos metu tvyrojo ir vir3-20P grupės mokinių veiduose bei širdyse. "Mes norime taikos, blaivaus proto ir susikalbėjimo”,- tokia mūsų žinutė pasauliui.

                                                                                        Vir 3-20P grupės vadovė Rita Dzedulionė

TARPTAUTINIŲ STAŽUOČIŲ GALIMYBĖS KAIŠIADORIŲ TECHNOLOGIJŲ IR VERSLO MOKYKLOJE

        Švietimo politikos pagrindinė kryptis profesiniame mokyme – profesinį mokymą labiau pritaikyti prie darbo rinkos ir darbdavių poreikių, stiprinti sąsajas tarp skirtingų mokymosi pakopų, diegti lanksčias, mokymosi rezultatų vertinimu bei pripažinimu grindžiamas sistemas, skatinti tarpvalstybinį judumą. Kaišiadorių technologijų ir verslo mokykla atsiliepdamas į šias kryptis, yra iškėlusi tikslą rengti aukštos kvalifikacijos darbininkus, sugebančius savarankiškai dirbti konkurencinės darbo rinkos sąlygomis. Mokykla siekia glaudžiai bendradarbiauti su socialiniais partneriais, dalyvauti tarptautiniuose ir šalies projektuose, įtvirtinant specialistų rengimo ir kvalifikacijos tobulinimo patirtį bei naujas darbo tendencijas.

        Kaišiadorių technologijų ir verslo mokykla jau eilę metų organizuoja mokinių stažuotes ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, dalyvaudamas Erasmus+ programos tarptautiniuose projektuose, kuriuos Lietuvoje administruoja ir finansuoja Švietimo mainų ir paramos fondas, remiamas Europos Komisijos.

        2020-2021 m. m. įvairias profesijas studijuojantys moksleiviai turės galimybę atlikti tarptautines praktikas pagal projektą „Pirmas žingsnis į darbo rinką“. Pagrindinis projekto tikslas – atsižvelgiant į šiandieninės darbo rinkos poreikius realiose darbo vietose tobulinti profesijos moksleivių (statybininkų apdailininkų ir virėjų-padavėjų) profesines kompetencijas ir praktinius įgūdžius..

      Absolventams, gavusiems profesinio mokymo diplomus, KTVM suteiks galimybes įgyti darbinės patirties pagal projektą „Karjeros šuolis“ kurio tikslas - siekiant padidinti įsidarbinimo galimybes suteikti absolventams galimybę įgyti realios darbo patirties ir tapti konkurencingesniais darbo rinkoje.

        Stažuočių metu realiose darbinėse situacijose profesiją studijuojantys moksleiviai ir diplomus gavę absolventai pagilins profesines kompetencijas ir įgūdžius, stažuodamiesi užsienio įmonėse patobulins užsienio kalbos žinias ir įgūdžius, išsiugdys bendravimo kitatautėje aplinkoje gebėjimus. Stažuotės atlikimas ir gyvenimas užsienyje ugdys dalyvių pasitikėjimą savimi, savarankiškumą, iniciatyvumą, jie įgis tarpkultūrinio sąmoningumo ir supratingumo, taps tolerantiškesni. Tikimąsi, kad stažuočių dalyviai suvoks ES vertybes, mobilumo, laisvo žmonių judėjimo ir bendrystės naudą.

        Kaišiadorių technologijų ir verslo mokyklos profesijos mokytojaikels kvalifikaciją pagal projektą „Saugios ir atviros mokymosi aplinkos kūrimas“. Pagrindinis projekto tikslas – stažuočių užsienyje metu profesijos mokytojams įgyti edukologinių ir psichologinių klasių valdymo bei nešališkų patyčių ir kitų probleminių situacijų sprendimo metodų.

        Tuo tarpu bendrojo ugdymo mokytojai pagal projektą „Motyvuojantis mokytojas“. kels profesinę kvalifikaciją siekiant šiuolaikiškai ir kūrybiškai spręsti mokinių, ypač vyresnių klasių, mokymosi motyvacijos problemas.

        Vokietija, Italija, Jungtinė Karalystė, Malta – tai šalys, kuriose Kaišiadorių technologijų ir verslo mokyklos mokiniai, absolventai , profesijos mokytojai bei bendrojo ugdymo mokytojai turės galimybę kelti savo kvalifikaciją, įgyti realios darbinės patirties.

        Visiems stažuotėse dalyvavusiems moksleiviams, absolventams bei mokytojams bus išduodami įvykdytų stažuočių pripažinimo sertifikatai - Europass mobilumo dokumentai.

Šis straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Europos Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

Projektų vadovė

Dalia Mockeliūnienė