ATGIMUSI GAMTA DOVANOJA PAČIĄ GRAŽIAUSIĄ PAVASARIO ŠVENTĘ – ŠVENTAS VELYKAS.

       Jau nuo kovo 18 dienos Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyrius puošė mokyklos erdves velykų tematika. Dailės būrelio vadovė ir nariai, apdailininkų profesijos mokytojai ir mokiniai ruošė dekoracijas: gamino ir dekoravo kiškius, gamino lovelius, sėjo kviečius. Dekoratyvinio želdinimo profesijos mokytoja kompoziciją papildė sužaliavusiomis medžio šakomis... bendras darbas gavosi labai šaunus!
        O kovo 29 dieną skyriaus mokiniai ir mokytojai rinkosi į velykinę popietę, kurios metu buvo įteikti diplomai mokiniams, kurie laimėjo prizines vietas profesinio meistriškumo konkursuose, padėkos mokiniams, kurie dalyvavo šiuose konkursuose ir išbandė savo jėgas. Taip pat padėkos įteiktos ir profesijos mokytojams, kurie prisidėjo prie šių konkursų organizavimo, įgyvendinimo ir gero mokinių paruošimo.
       Padėkomis buvo pagerbti ir mokiniai, kurie dalyvavo žinių turnyre „Lietuva – tai aš“, bei XXIII Nacionaliniame mokinių Česlovo Kudabos geografijos konkurse.
Visus susirinkusius Šv. Velykų proga sveikino kunigas ir mokyklos tikybos mokytojas Mindaugas Grenda.
       Šventinę popietę vainikavo gardžios virėjų profesijos mokytojų D. Šakienės ir S. Čiuželienės bei mokinių paruoštos velykinės vaišės ir arbata.
        Taip mes pradėjome švęsti Šv. Velykas ir šia pakylėta nuotaika išleidome mokinius atostogauti.

„APSKAITININKAS 2024“

        Profesinio meistriškumo konkursų etapą baigė apskaitininkų specialybės mokiniai. Apskaitininkai atliko praktinę užduotį - kompiuterizuota apskaitos programa B1.lt užregistravo įmonės vieno mėnesio ūkines operacijas. Greičiausiai bei tiksliausiai užduotį atliko ir konkurso ,,Apskaitininkas 2024“ nugalėtoja tapo aps7-23T grupės mokinė Iveta Adžgauskaitė, antrosios vietos laimėtojas aps7-23T grupės mokinys Aurimas Jokubauskas, o trečioji vieta atiteko aps2-23P grupės mokinei Dangirai Leikauskaitei. Visi konkurso dalyviai pademonstravo, kad įgijo pagrindus dirbti B1.lt debesies apskaitos programa.
         Visi konkurso dalyviai apdovanoti padėkomis, o prizininkai – konkurso organizatorių diplomais ir prizais.

                                                                                               Karjeros specialistė Jūratė Daukienė

XXIII NACIONALINIS MOKINIŲ ČESLOVO KUDABOS GEOGRAFIJOS KONKURSAS

        Prof. Česlovas Kudaba: „Kur žmogus begyventų, turbūt jam atrodo, kad jo gimtinė labiausiai pasisukusi į Saulę... Tai todėl, kad kiekvienas tokią vietą žemėje turi vieną. Tokie esame ir didžiuojamės savo tėviškės gamta. Tiesa, mūsų kraštas – lygumų, mums pristigo kalnų... bet kitiems, kai vyko dalybos, daugiau ko neteko. Juk kiek tautų, valstybių gyvena neturėdamos didžios upės, o juo labiau – jūros pakrantės“.
/Kur saulelė vėliausiai leidžiasi, 1977/

      Šių metų kovo 23 dieną Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus mokiniai Naglis Pigaga (9 kl.) ir Justas Ramanauskas (apd1-23P gr.) dalyvavo kasmetiniame nacionaliniame mokinių Česlovo Kudabos konkurse, kuris vyko Vilniaus universiteto Geomokslų institute. Šiais metais konkurse dalyvavo 870 mokinių iš visos Lietuvos.
      Konkurso tikslas yra populiarinti geografijos dalyką tarp mokinių, populiarinti žymaus geografo prof. Č. Kudabos idėjas ir darbus, sudaryti mokiniams galimybę pasitikrinti savo žinias ir praleisti laiką tarp bendraminčių, pakviesti geografijos mokytojus pabendrauti su kolegomis, mokslininkais, praturtinti savo geografines žinias.
       Kol mokiniai atlikinėjo konkurso užduotis, mokytojai dalyvavo paskaitose: „Profesoriaus Alfonso Basalyko mokslinis palikimas“ doc. dr. Filomena Kavoliutė, „Šiuolaikinė meteorologija: uždaviniai ir galimybės“ prof. dr. Arūnas Bukantis.
                                                                                            Geografijos mokytoja Irma Sinkevičiūtė

Profesinio meistriškumo konkursas
„Apdailininkas 2024“

      Jau tapo įprasta, kad kasmet pavasarį mūsų mokyklos mokiniai varžosi dėl geriausiojo būsimojo specialisto vardo. Š. m. kovo 21 d. vyko apdailininko mokymo programos profesinio meistriškumo konkursas „Apdailininkas 2024“. Konkurso dalyviai - Kaišiadorių skyriaus I, II ir III kurso (Apd1-23P. Apd1-22P, Apd1-21P gr.) mokiniai.
        Mokiniai turėjo atlikti dvi praktines užduotis (lygaus paviršiaus glaistymas glaistu ir vertikalaus paviršiaus apdaila plytelėmis, vertikalias siūles perrišant 1/2plytelės pločio). Privalėjo laikytis nuostatuose nurodytų taisyklių ir reikalavimų. Konkurso užduotis dalyviai atliko pagal pateiktus brėžinius, darbo aprašus.
        Konkurso tikslas – motyvuoti besimokančiuosius jaunuolius siekti profesinių aukštumų, atskleisti mokiniams karjeros galimybes, padėti jiems bei būsimiems jaunųjų profesionalų darbdaviams surasti vieniems kitus.
Profesinio meistriškumo konkurso „Apdailininkas 2024“ nugalėtojas - Andrius Razulevičius (Apd1-23P gr.). Konkurso laimėtojas ir prizininkai buvo apdovanoti VKPM Kaišiadorių skyriaus diplomais ir prizais.
       Mokinius konkursui ruošė profesijos mokytojai A. Jarunavičius ir V. Jurkevičius.

                                                                                              Karjeros specialistė Jūratė Daukienė

MAISTO RUOŠIMO MEISTRIŠKUMO PAMOKA DIEVENIŠKĖSE

      Šių metų kovo mėn. pradžioje Vilniaus agroekologijos mokymo centro filialo „Dieveniškių Simono Karczmaro amatų kiemas“ administracija pakvietė Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus trečio kurso moksleives Ugnę Linkevičiūtę, Aušrą Bagdanavičiūtę ir profesijos mokytoją Sigitą Čiuželienę atvykti į maisto ruošimo meistriškumo pamoką pasidalinti patirtimi. Išvykome kupinos jaudulio. O nerimauti buvo dėl ko. Norėjosi kuo greičiau sužinoti, išmokti ko nors naujo bei pasidalinti patirtimi su šios mokyklos moksleiviais.
        Dieveniškių mokyklos draugiškai nusiteikusios mokytojos palydėjo į laboratoriją. Čia jau laukė šios mokyklos šeimininkai. Maisto ruošimo laboratorijoje žvilgsnis iš karto nukrypo į naują maisto gaminimo įrangą, virtuvės inventorių ir laboratorijos aplinką. Mūsų moksleivės Ugnė Linkevičiūtė ir Aušra Bagdanavičiūtė pasidžiaugė, kad galės išbandyti darbą su naujomis technologijomis.
        Pamokų metu, padedant virėjų profesijos vyr. mokytojoms Teresai Banelienei, Teresai Kildanovič bei mokytojai Sigitai Čiuželienei, mokiniai draugiškai dalinosi patirtimi, bandė atlikti įvairias užduotis virtuvėje: gamino krevečių tartarą, flambiravo ir karamelizavo kriaušes lietinių blynelių įdarui, kepė anties krūtinėles ir patiekė su įvairias garnyrais bei padažais. Pagaminę degustavo, aptarinėjo galutinius darbų rezultatus ir tarėsi, kaip dar galima pagerinti patiekalų skonį bei kaip gražiau juos pateikti. Abiejų mokyklų moksleiviai džiaugėsi, kad pamokos buvo naudingos ir jų metu daug sužinojo. Tad dar kartą liaudies išmintis – geriau vienąkart pamatyti, nei dešimtkart išgirsti - pasiteisino su kaupu.

                                                                                                Profesijos mokytoja Sigita Čiuželienė

Atsargiai! Nuodingi augalai miške

       Kovo mėnuo gausus aplinkosauginių renginių, skirtų gamtos pažinimui, saugojimui, Žemės dienai minėti.
       Vienas tokių renginių vyko integruotoje biologijos – chemijos pamokoje. Jos metu moksleiviai dalyvavo Kauno miškų ir aplinkosaugos inžinerijos kolegijos organizuotoje paskaitoje „Atsargiai! Nuodingi augalai miške“ iš paskaitų ciklo „Gamtos pažinimas, išsaugojimas ir įdomioji inžinerija“.
      Paskaitos metu moksleiviai buvo supažindinti su nuodingiausių augalų, kurie auga Lietuvos miškuose, dešimtuku. Lektorė pristatė, kad Lietuvos miškuose slepiasi daugybė nuodingų augalų (apie 120 rūšių), kurie savo įspūdingais išvaizdos bruožais (o kartais ir visai niekuo neišsiskiriantys) intriguoja gamtos mylėtojus. Įvairiose augalinėse dalyse, o ypač uogų ir vaisių sėklose, kaupiami toksinai skirtingai veikia įvairių grupių organizmus, dėl jų prisitaikymo, jautrumo, gaunamos dozės.
       Moksleiviai sužinojo, kad paprastasis žalčialunkis – nuodingiausias augalas Lietuvoje. Nors jo uogomis minta paukščiai, žmogui jos visiškai netinkamos. Dalį nustebino, kad paprastoji pakalnutė, naudojama kvepalų gamyboje, taip pat nuodingas augalas. Visose šio augalo dalyse yra apie 20 nuodingų medžiagų, kuriomis apsinuodijus atsiranda pykinimas, vėmimas, širdies aritmijos, galvos skausmai.
       Primename, kad jeigu aptinkate nepažįstamų augalų, jų geriau neliesti, neskinti, nenešti namo ir tuo labiau neragauti. Kad pasivaikščiojimas ar laiko praleidimas gamtoje nesukeltų neigiamų pasekmių, būtina išmokti atpažinti nuodingus augalus, o aptikus – jų vengti.

                                                                                             Biologijos mokytoja Vilija Kanapinienė

PROFESINIO MEISTRIŠKUMO KONKURSAS
„ŽEMĖS ŪKIO GAMYBOS VERSLO DARBUOTOJAS 2024“

       Š. m. kovo 20 d. vyko profesinio meistriškumo konkursas „Žemės ūkio gamybos verslo darbuotojas 2024“. Dalyvavo pirmo, antro ir trečio kurso moksleiviai (žūm14-21M, žūm4-22M, žūm4-23M gr.), kurie varžėsi tarpusavyje kas geriau atliks teorinę ir praktinę dalį.
Konkurso tikslas - ugdyti mokinių profesinį meistriškumą, kelti mokymo (si) prestižą, motyvaciją, iniciatyvą ir bendradarbiavimą. Siekiama gerinti kaimo ir miesto jaunuolių profesinį pasirengimą, praktinius įgūdžius, puoselėti žemdirbio profesijas, tautines kultūros ir žemės ūkio tradicijas.
Konkurso dalyvių užduotis vertino kompetentinga komisija. Žemės ūkio gamybos verslo darbuotojai turėjo atlikti informacinių technologijų, ekonomikos ir verslo pagrindų testą bei profesijos dalykų užduotis. Viena iš svarbiausių ir moksleivių mėgstamiausių rungčių - traktoriaus figūrinis valdymas.
       Mokinys Titas Kaduševičius (žūm4-22Mgr.) pelnė pirmąją vietą ir gavo diplomą bei prizą už geriausiai atliktą figūrinį važiavimą traktoriumi ir buvo nominuotas ,,Už profesionalumą“, bei pademonstravus puikius gebėjimus praktinėje užduotyje ,, Figūrinis važiavimas traktoriumi su priekaba“. Mokinys Domas Prokopavičius (žūm4-22M gr.) pelnė antąją vietą, o Audrius Rekus (žūm4-22M gr.) trečiąją vietą. Šie mokiniai apdovanoti diplomais ir prizais. Mokinius ruošė profesijos mokytojas A. Balčiūnas.
                                                                                               Karjeros specialistė Jūratė Daukienė

Tėvynę mylinčiose širdyse telpa daug

       Kovo 11-osios išvakarėse Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriuje vyko renginys, kurio metu prisiminėme svarbią Lietuvai datą. Istorijos mokytoja R.Nauckūnienė pasidalino įžvalgomis, kaip sunku ir prasminga buvo kovoti ir pasiekti pergalę. Šiandien mes esame laisvi.
        Kaip mokiniai gali prisidėti prie Lietuvos kūrimo? Geru mokymusi. Kaišiadorių skyriaus vedėjas R.Mikalauskas ir bendrojo ugdymo skyriaus vedėja I.Sinkevičiūtė įteikė didelį pluoštą padėkų už gerus pirmo pusmečio pažangumo rezultatus, aktyvų dalyvavimą konkurse ,,Olympis-2023“ rudens sesijoje.
        Taip pat buvo įvertinti vykusių kalbos dienų, kurias surengė lietuvių kalbos mokytojos J.Daukienė ir R.Dzedulionė, nugalėtojai. Raštingiausiomis mokyklos mokinėmis tapo Sandra Kuokštaitė (9 klasė) ir Gabija Kastanavičiūtė (kom1-22M). Dailiausios rašysenos savininkai- Dovilė Paškevičiūtė (10 klasė) ir Tautvydas Jurkonis (apd1-23P). Kalbos viktorinos nugalėtojos- Monika Dabašinskaitė ir Renata Keblytė (vir3-23P). Itin daug įspūdingų darbų sulaukėme įgyvendindami projektą ,,Literatūros kūrinio iliustracija“. Vertinti ir skirstyti vietas keblu, nes kiekvienas piešinys savotiškai gražus, originalus. Tad dėkojame tiems, kurie paėmė į rankas pieštuką ir į piešinį sudėjo savo jausmus.
        Dvi moksleivės -Monika Dabašinskaitė ir Renata Keblytė (vir3-23P), lydimos mokytojos R.Dzedulionės, atstovavo mūsų mokyklai ir dalyvavo Kauno regiono profesinio ugdymo įstaigų žinių turnyre ,,Lietuva- tai aš“. Gliaudėme klausimus iš lietuvių kalbos, kultūros, etnografijos, gamtos ir geografijos, politikos ir valstybingumo sričių. Aplankėme Vytauto Didžiojo karo muziejų, pasidalinome savo žiniomis, išgirdome, ko nežinojome.
        Visiems linkime vadovautis klasiko J.Tumo-Vaižganto mintimi: ,,Aš mylėjau ir myliu Lietuvą, nes ji mano Tėvynė, mano džiaugsmas ir pasididžiavimas“.

                                                                                                                                    Rita Dzedulionė

Virėjų profesinio meistriškumo konkursas

       2024 m. kovo 6 d. Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriuje vyko Virėjų profesinio meistriškumo konkursas, kuriame dalyvavo Vir3-21P, Vir3-22P ir Vir3-22P grupių moksleivės, kurios varžėsi tarpusavyje. Konkurso tikslas – ugdyti mokinių profesinį meistriškumą, kelti profesinio mokymo(si) prestižą, stiprinti mokinių motyvaciją.
          Mokinius vertino kompetentinga komisija.
Konkurso dalyvės per keturias valandas turėjo atlikti praktinę užduotį – pagaminti karštą vištienos patiekalą su salotomis. Patiekalui pagaminti būsimosios virėjos turėjo pasitelkti visą savo fantaziją, išmonę, kūrybingumą ir meistriškumą. Komisija balus skyrė už darbo vietos paruošimą, teisingą darbo organizavimą, geros higienos taisyklių laikymąsi, originalumą, skonį, kokybę, išradingą ir menišką patiekimą.
         Konkurso laimėtoja išrinkta Ugnė Linkevičiūtė (Vir3-21P), kuri surinko daugiausia balų ir pelnė prizinę pirmąją vietą. Antroji vieta atiteko Aušrai Bagdonavičiūtei (Vir3-21P), o trečioji Renatai Keblytei (Vir3-23P). Kitos merginos: Guoda Mikalauskaitė, Monika Dabašinskaitė, Justė Janiulytė, Atėnė Buteikytė, Irma Dragūnaitė prizinių vietų neužėmė, bet užduotis atliko laiku, patiekalus gamino naudodamasi šiuolaikinėmis gamybos technologijomis. Jos komisijos buvo įvertintos už tvarkos palaikymą viso gamybos proceso metu, kūrybiškumą, iniciatyvumą, vizualų proporcijų ir spalvų suderinimą pagamintuose patiekaluose. Konkursui parengė profesijos mokytojos:               D. Šakienė ir S. Čiuželienė.
          Dalyvavimas profesinio meistriškumo konkursuose suteikia mokiniams pasitikėjimo savimi, mokiniai įgyja naujų kompetencijų, profesinių įgūdžių, idėjų ateičiai bei vertingų kompetentingos komisijos pastebėjimų ir patarimų.
Visos konkurso dalyvės apdovanotos padėkomis, o prizininkai – konkurso organizatorių diplomais ir prizais.
                                                                                                           Karjeros specialistė J.Daukienė

Kaišiadorys- 2024 metų Lietuvos kultūros sostinė

       2024-siais metais Lietuvos kultūros sostinės titulą iš Tauragės perėmė Kaišiadorys. 
       Projektas visus kviečia stabtelėti ir atidžiau apsidairyti kultūros vieškeliuose ir sankryžoje tarp keturių istorinių Lietuvos sostinių: Kernavės, Trakų, Kauno ir Vilniaus. Nuo Kernavės į mūsų rajoną greičiausiai galima patekti per Nerį persikėlus vieninteliu Lietuvoje upės srove varomu lyniniu keltu, iš Vilniaus ir Kauno greičiausia atvykti traukiniu, o Trakai tarsi ranka pasiekiami automobiliu. Istorijomis ir legendomis apipinti piliakalniai, akmenys, ežerai ir miškai kviečia atrasti žmogaus ranka nepakeisto kraštovaizdžio.
        „Ištisus metus kartu riedėdami krašto kultūros keliais aplankysite šimtus stotelių, kur lauks netikėti atradimai, atgimę istorijos puslapiai, skleisis Kaišiadorių žemės išauginti talentai, į smagų sūkurį įtrauks margaspalviai renginiai“, – skelbia organizatotoriai.
       Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriuje vasario 14-ąją 9-12 klasių mokiniai dalyvavo viktorinoje apie mūsų rajoną. Pateikti 25 klausimai apie Kaišiadorių miesto pavadinimo kilmę, katedros istoriją, Europos mišką, žymius žmones, kilusius iš čia, šventes bei rajono tradicijas. Mokiniai ne tik puikiai praleido laiką, bet ir daug sužinojo. O geriausiu žinių kraičiu nustebino vienuoliktokės merginos- Monika Dabašinskaitė ir Renata Keblytė (vir3-23P), pelniusios pirmą vietą. Tik vienu tašku atsiliko dešimtokės Ugnė Vytautė Juzėnaitė ir Arminas Litvinskas. Treti buvo dvyliktokai Lukas Lankauskas ir Visvaldas Lūšis (apd1-22P).
         Dėkojame visiems dalyviams už žinias ir linkime šiais metais dar geriau pažinti mūsų rajoną tiek pėstute, tiek dviračiu ar automobiliu. Juk Kaišiadorių kraštas atviras ir dinamiškas, neužsisklendęs siauroje lokalioje teritorijoje, į jį sueina pagrindiniai Lietuvos keliai ir takeliai, didžiausios Lietuvos upės ir upeliai.
                                                                                                                                 Rita Dzedulionė

ŠV. VALENTINO DIENA

       Šv. Valentino diena – tai gėrio, šypsenų, meilės ir draugystės diena. Šia proga Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyrius pasipuošė įspūdinga šventine sienele, prie kurios galėjo nusifotografuoti visi mylintys ir mylimi... Šias nuostabias dekoracijas paruošė dailės būrelio vadovė L. Liaudenskienė kartu su būrelio nariais bei iniciatyviomis mokyklos mokinėmis.
Vasario 15 dienos vakarą mokyklos aktų salėje vyko Šv. Valentino diskoteka „Širdžių vakaras“.
Smagu, kad Šv. Valentino diena atnešė į mokyklą dar daugiau šypsenų, juoko, geros nuotaikos ir meilės...
        Šv. Valentino diena yra mylinčių diena, todėl švęsti Valentino dieną gali kiekvienas. Svarbiausia, praleisti ją su mylimais žmonėmis – tėvais, draugais, vaikais ar mylimais kolegomis.

Svečiai mokykloje

       Vasario 12 d. mokykloje vyko integruota biologijos – chemijos pamoka: „Oro tarša bei darbo oro uoste užkulisiai“. Jos metu buvo aptariama oro tarša: šaltiniai, poveikis aplinkai. Taip pat moksleiviai turėjo galimybę pabendrauti su pasieniečiais ir jų keturkojais draugais.
       Pasieniečiai papasakojo apie kinologų veiklą, tarnybinių šunų rengimą, darbą oro uoste taip pat atsakinėjo į moksleivių pateiktus klausimus. Svečių dėka buvo paneigtas mitas tai, jog aviacija – taršiausia transporto sritis.
       Dėkojame moksleiviams už dalyvavimą bei svečiams (ypač keturkojams) už teigiamas emocijas.
                                                                                             Biologijos mokytoja Vilija Kanapinienė

Žiema žiema, šalin eik, o pavasari, ateik!

        Kiekvienas, išgirdęs šiuos žodžius, supranta, kad kalbama apie labai seną ir puikiai visiems žinomą tradiciją- žiemos išvarymą ir pavasario laukimą.
        Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriuje vasario 13-ąją ilgosios pertraukos metu minėjome Užgavėnes. Mokinės priminė kelis įdomesnius faktus apie šią dieną. Pavyzdžiui, kad Užgavėnės švenčiamos visada tik antradienį. Manyta, kad tądien reikia valgyti septynis ar devynis kartus. O šių metų oras leidžia spėti, kad gerai augs javai, nes buvo kritulių. Užgavėnių kulminacija – Morės deginimas, tačiau kai kuriuose Lietuvos kraštuose ji būdavo ne tik deginama, bet ir skandinama ar pakasama po sniegu.
        Renginio metu buvo surengtos blynų valgymo varžybos.
Po apdovanojimų ir padėkų įteikimo visi galėjo pasimėgauti įvairių rūšių blynais, degustuoti spurgas bei atsigaivinti žolelių arbata.
         Linkime linksmų, sočių bei gražių Užgavėnių! Vykime žiemą lauk ir pasitikime pavasarį!
                                                                                                                                Rita Dzedulionė

Nacionalinis konkursas ,,Apdailininkas 2024“

          2024 m. vasario 7–8 d. Telšių regioniniame profesinio mokymo centre vyko nacionalinis konkursas ,,Apdailininkas 2024“. Jame dalyvavo 19 komandų, tarp kurių ir VKPM Kaišiadorių skyriaus konkurso dalyviai, tai Andrius Razulevičius ir Justas Ramanauskas Apd1-23P grupės mokiniai, lydimi profesijos mokytojo Arūno Jarunavičiaus. Konkurso tikslas – patikrinti kaip mokiniai geba pritaikyti teorines ir praktines žinias atliekant paskirtas užduotis. Visi dalyviai turėjo sumontuoti konstrukciją iš plieninių profilių ir gipskartonių plokščių ir ją apdailinti – visų dalyvių rezultatai puikūs, kruopštūs ir profesionalūs! Nors prizinių vietų jaunuoliams nepavyko laimėti, tačiau rezultatą pasiekė pakankamai gerą. Mokinių darbus vertino kompetentinga komisija, sudaryta iš įstaigų ir verslo įmonių atstovų. Mokiniai buvo apdovanoti padėkomis ir rėmėjų dovanomis.
                                                                                                                                Jūratė Daukienė
                                                                                                                           Karjeros specialistė

Pažintinė ekskursija į Lietuvos Respublikos Seimą

        Vasario 8 dieną vir3-23P, vir3-22P, kom1-23M, žūm4-22M gr. mokiniai aplankė Lietuvos Respublikos Seimą, skirtą pasitinkant Vasario 16-osios šventę - Valstybės atkūrimo dieną. Seimo rūmai – ne tik valstybės vadovų darbo vieta, tačiau taip pat ir simbolinis pastatas, paminklas, kuris simbolizuoja laisvę bei tautos siekį būti savarankiškais. Šie rūmai perteikia didvyriškumo, patriotiškumo bei drąsos idėjas.
         Ekskursijos metu buvo pristatyta Seimo institucija, aplankyta Seimo posėdžių salė, supažindinta su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimui svarbiomis erdvėmis – Kovo 11-osios Akto sale, Konstitucijos sale, Algirdo Mykolo Brazausko sale, Laisvės gynėjų galerija. Apžiūrėję Seimo rūmų erdves, mokiniai vyko į Seimo lankytojų centrą, kuriame turėjo galimybę nusifotografuoti ir atminimui turėti nuotrauką pasirinktame LRS fone.
         Iš ekskursijos visi grįžo kupini įspūdžių, nuotraukų ir svajonių.

                                                                                                                                Jūratė Daukienė
                                                                                                                           Karjeros specialistė

sausio 13 diena

         Sausio 12 dieną Vilniaus komunalinių paslaugų mokykloje Kaišiadorių skyriuje vyks pilietinė iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“, kuria raginama prisiminti 1991 metų sausį, kai vienybės ir laisvės siekio vedini Lietuvos piliečiai pasiekė istorinę pergalę. Tauta atsilaikė prieš sovietinių okupantų ir vietinių kolaborantų agresiją bei bandymą karine jėga įvykdyti perversmą ir apgynė atkurtos valstybės Nepriklausomybę.
         2024 m. pilietinė iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“ Lietuvoje vyks jau septynioliktą kartą. Kasmet minėjimas įgauna vis naują, ypatingą prasmę, nes keičiasi kartos ir, pasak žiniasklaidoje skambėjusios frazės, „laisvėje gimusios kartos Sausio įvykius pažįsta tik iš istorijos vadovėlių ir negausių dokumentinių kadrų“. Todėl labai svarbu perduoti žinią jaunajai kartai apie 1991 metų sausio įvykių svarbą ir prasmę mūsų valstybei.
         Artėjantis Laisvės gynėjų dienos minėjimas yra puiki proga parodyti sau ir visam pasauliui (taip pat ir potencialiems agresoriams), kad ir šiandien esame vieningi ir pasiruošę apginti iškovotą laisvę.
         Iniciatyvos simbolis – žvakė, kuri simbolizuoja gyvybę, šviesą, teisingumą, atmintį ir vienybę.
Taip pat moksleiviai ir mokytojai dalyvaus nuotolinėje pamokoje"Sausio 13-oji signatarų akimis" .

Pasitinkant šventes

        Dar vieneri metai skaičiuoja paskutines minutes…
        Jau tradicija tapo Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriuje rengti ,,Kalėdinio gerumo pyrago” šventę. Ne tik būsimos virėjos, bet ir kitų specialybių moksleiviai, mokytojai gamino įvairius skanėstus: tortus, pyragus, dekoruotus sausainius, keksiukus. Nuoširdūs pokalbiai prie arbatos puodelio ir kepinių degustavimas dar tvirčiau subūrė visą mokyklos bendruomenę. Gražiai papuoštos mokyklos erdvės, literatų būrelio narių rengtas stendas, supažindinantis su švenčių tradicijomis įvairiose šalyse, moksleivių atvirukų paroda, šventinis paštas- visa tai priminė artėjančių švenčių laukimą.
          Linkime visiems kūrybinio džiaugsmo ir kantrybės nebaigtiems darbams užbaigti, atvirumo naujiems pradėti. 
                                                                                                                              Rita Dzedulionė

Viešnagės pas rašytojus

       Ne veltui liaudies išmintis sako: ,,Geriau vieną kartą pamatyti, nei šimtą kartų išgirsti“.
       Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus 11-12 klasių moksleiviai turėjo galimybę ne tik pamatyti, bet ir pajausti S.Nėries bei Jono Mačiulio - Maironio gyvenimo bei kūrybos dvasią.
        Palemone esantys poetės namai mus pasitiko su auksiniais obuoliais sode, kurių, deja, pati rašytoja paragauti taip ir nespėjo...Pasižvalgę po jos vyro B.Bučo projektuoto ir statyto namo vidų, nuėjome prie marių, kurių kitados ten nebuvo. Užburiantys rudens vaizdai!
        O po kelių savaičių Kauno Rotušės aikštėje žavėjomės žaliaskare egle su angelo sparnais. Arkikatedra, degančios žvakės, pasipuošęs miesto centras priminė apie ateinančias šventes. Atnaujinta Maironio literatūros muziejaus ekspozicija tikrai paliko įspūdį originalumu, šiuolaikiškumu.
         Pamokos kitoje erdvėje tikrai negali būti neįdomios.

                                                                                                                               Rita Dzedulionė

Itališkų patiekalų pamoka Gian Lucos Demarco studijoje

      Šių metų lapkričio 15d., Italijos ambasados kvietimu, mūsų mokyklos mokinėms ( 10kl., Vir3-23P, Vir3-22P, Vir3-21P) teko pabuvoti tradicinių itališkų patiekalų gaminimo pamokoje, kur iš saulėtos šalies atvykę restorano „L'Antico Franceschiello“ savininkas ir virtuvės šefai demonstravo, kaip patiems pasigaminti bulvių virtinukus (gnocchi) ir raviolius su varškės ir sūrio įdaru. Italų maisto savaitės proga, susirinkusiai publikai svečiai pirmiausia rodė ir mokė, kaip gaminti bulvių virtinukus (gnocchi), o tada buvo gaminami ravioliai su rikotos įdaru. Itališkai kalbantiems šefams vertėjavo Gian Luca Demarco. Gamino ir šefai, ir mokiniai, o pagaminę- ragavo.
        Merginos iš džiaugsmo, kad teko susidurti su garsiuoju italų šefu, Gian Lucos Demarco, džiūgavo ir stropiai mokėsi, įdėmiai klausėsi ir stengėsi kruopščiai atlikti, nes juk stebi ir komentuoja pats garsusis Luca Demarco. O profesijos mokytoja D. Šakienė nusprendė, kad kai turės technologijos pamoką, būtinai pagamins šiuos nuostabius itališkus patiekalus.
        Tai buvo smagiai ir naudingai praleistas laikas, kurio ilgai neužmirš mokiniai ir juos lydėję mokytojai.
        O gal kas norės pasigaminti šiuos patiekalus?!

Receptai

Bulviniai virtinukai
Reikės: 500 g miltų, 500 g virtų bulvių, 200 g mocarelos, 100 g parmigiano reggiano sūrio, 1 l pomidorų tyres, baziliko, druskos.

Ravioliai su rikotos įdaru
Reikės: 1 kg miltų, 1 kiaušinio, 600 ml verdančio vandens, 100 g parmigiano sūrio, 300 g caciottos sūrio, 300 g rikotos sūrio, mairūno, druskos, baziliko, plakto kiaušinio, 50 g sviesto, 1 l pomidorų tyrės.

Skanaus!

                                                                                                    Karjeros specialistė J. Daukienė

Profesijos pamokos pas ūkininkus

        Lapkričio 7 d. Žūm4-21M, Žūm4-22M ir Žūm4-23M grupių mokiniai, lydimi profesijos mokytojų N. Kriaučiūnienės, R. Mumgaudžio, bei karjeros specialistės, turėjo vėl galimybę aplankyti ūkininkus, išgirsti jų pasakojimus apie laikomus galvijus, pamatyti iš arčiau, įsitikinti, ar tikrai nori būti ūkininkais, ar teisingai pasirinko norimą specialybę.
        Pirmiausia aplankėme ūkininkę Rūtą Kaminskienę gyvenančią Žasliuose, kur iš arčiau galėjome susipažinti su Trakėnų veislės žirgais. Šeimininkė papasakojo, kad Trakėnai – tai viena seniausių šiltakraujų arklių veislių pasaulyje. Ji buvo išvesta rytų Prūsijoje, visai netoli Lietuvos buvusiame Trakėnų dvare, todėl ir vadinami trakėnais. Dažniausia šie žirgai būna juodbėri, bėri, sarti. Aukštis ties gogu – 160–170 cm. Trakėnai tinka visoms klasikinėms žirginio sporto šakoms: konkūrams, trikovei, dailiajam jojimui ir važiavimui kinkiniais. Paglostę, pamaitinę, pasidžiaugę, praturtinę žinias apie žirgus bei padėkoję, važiavome toliau.

        Toliau ūkininkas vedė pažiūrėti danielių. Juos augina dėl grožio, nes žemės turi nemažai, „tai kodėl neišnaudojus“, šypsosi šeimininkas. „Danieliai - panašūs į dėmėtuosius elnius, o savo išvaizda yra tarpinis gyvūnas tarp elnio ir stirnos.Šių gyvūnų mėsa yra itin aukštos maistinės vertės ir laikoma delikatesine, be to, labai vertingi yra danielių ragai. Danieliai labai greitai pripranta prie aptvaro aplinkos, per nedidelį laiko tarpą užsiaugina gerus ragus, gerai perneša žiemos šalčius ir yra pakankamai atsparūs įvairioms ligoms“, su meile pasakoja ūkininkas. Mes su nuostaba žiūrime į šiuos gražuolius ir širdis džiaugiasi, juk ne kiekvieną dieną išvysi tokį reginį.

        Padėkoję ir atsisveikinę, riedėjome toliau.

         Atvažiavome į Vladikiškes, pas ūkininką Rolandą Ratkevičių, kuris augina mėsinius galvijus - Hailendus. Hailendai yra Škotijos kaimiškų galvijų veislė kilusi iš Škotijos, turi ilgus ragus ir ilgą gauruotą kailį. Ūkininkas su meile kalba apie šiuos galvijus, nes jie yra ramūs, mieli, daug priežiūros nereikalaujantys galvijai. Jie puikiai auga ganydamiesi natūraliose pievose, todėl tinkami ir mūsų šalies sąlygomis: nuėda nendres, švendrus, viksvas, nuskabo karklus, – taip padėdami išsaugoti gamtines buveines ir mažindami tokių vietovių priežiūrai skirtas išlaidas. Jie atsparesni ir geriau prisitaikę prie klimato, ligų, parazitų ir kitų sąlygų. Pakenčia šlapias vietas, mažiau sutrypia dirvožemį, yra ne tokie išrankūs ir ėda daugumą žolių. Šios karvės maitinasi pačios, net esant dideliems šalčiams jos gali susirasti žolės. Žinoma, žiemomis reikia šerti šienu, šiaudais, duoti vandens. Šie gyvuliai turi didelius užaštrintus ragus ir tankų kailį, kurio vilna būna įvairių spalvų: juoda, raudona, geltona, auksinė arba sidabrinė. Be ilgos vilnos, karvės dar išsiskiria akis dengiančiais karčiais. Jie saugo gyvulius nuo akių infekcijos ir nuo vabzdžių. Jų mėsa kiek liesesnė negu daugumos mėsinių galvijų, bet labai skani, patenkintas ūkininkas nusišypso ir maloniu žvilgsniu nužvelgia galvijus.
          O mes padėkoję, apstulbę nuo daugybės įspūdžių ir laimingi, grįžome į mokyklą.

                                                                                                Karjeros specialistė Jūratė Daukienė

Profesijos pamokos pas ūkininkus

       Spalio 17 d, nuo pat ryto, mūsų jaunieji ūkininkai – Žūm4-22M ir Žūm4-21M gr. mokiniai, su profesijos mokytojais N. Kriaučiūniene ir R. Mumgaudžiu lankėsi Kaspariškių km (Kaišiadorių r.), Andriaus ir Snieguolės Vaškevičių ekologiniame mėsinių galvijų ūkyje ir turėjo galimybę iš arčiau susipažinti su ūkininkų auginamais limuzinais. Ūkininkė papasakojo su Lietuvoje paplitusia gyvulininkystės šaka - mėsine galvijininkyste, būtent, karvėmis -Limuzinais. Tai ypatinga karvių veislė ir šiuo metu Lietuvoje - populiariausia. Mokiniai sužinojo, kad Limuzinai – tai sena mėsinių galvijų veislė, išvesta Prancūzijoje, mieste Limože. Nuo šio miestelio pavadinimo ir kilo limuzino vardas. Limuzinai – vėlai bręstanti veislė, nereiklūs laikymo sąlygoms. „Kaime žmonės kartais stebisi, kaip mes žiemą galime leisti karves į lauką. Sninga, o jos lauke, stovi tarsi kupetos po sniegu. Tai protingi gyvuliai, nei sušąla, nei serga“, pasakoja Snieguolė. Ūkininkė papasakojo kuo ši veislė skiriasi nuo kitų veislių, nes turi išskirtinas savybes. Šios veislės karvės veršiuojasi lengvai, gerai išreikštas motinystės instinktas. Telyčioms ir karvėms pakanka ganyklos žolės, žiemą – šiaudų ir gero siloso arba šienainio. Limuzinai kaupia labai mažai riebalų, todėl jų mėsa ypatingai vertinga ir skani, baltyminga. Ūkininkė aprodė laukus, kur ganosi, kur jiems atliekamas „masažas“, kur galvijai apžiūrimi, sveriami ir panašiai. Papasakojo, su kokiais iššūkiais susiduria. Gražu matyti, kokios šio ūkio karvės, kaip jos elgiasi pasirodžius šeimininkams. Tai tipiškas šeimos ūkis, nes nesamdo nė vieno žmogaus. Tai geras pavyzdys, kad dirbant galima pasiekti puikių rezultatų. Ūkininkai su meile kalba apie gyvulius, vardais šaukia, o šie suprasdami geru elgesiu atsilygina, šalia sodybos ganydamiesi kaimo kraštovaizdį puošia.
        Padėkoję ūkininkams A. ir S. Vaškevičiams, atvažiavome į Sigito Petkevičiaus įmonę „Petkus“ (Kaišiadorių r. Bartaičių km.) vykdyti edukacinės programos, kurios metu mokiniai pamatė, kokie darbai atliekami ūkyje, sužinojo apie viščiukų auginimą, šėrimą, girdymą. Šiuo metu paukštidėse telpa 63 tūkstančiai broilerių. Atvežti vienadieniai viščiukai auginami iki 40 dienų amžiaus ir 2,2 kg gyvojo svorio. Paukštidės vidutinis panaudojimo ciklas – 52 dienos. Iš jų apie 40 dienų auginami broileriai ir apie 12 dienų skiriama pastato valymui, remontui bei dezinfekcijai. Per metus pastate užauginamos apie 7 broilerių partijos. Ciklų skaičius per metus kinta priklausomai nuo priimtų paukščiukų skaičiaus, ligų, skerdimo bei paukštidės valymo laiko ir panašiai. Padėkoję šeimininkui, įgiję žinių, įkvėpti išvykos įspūdžių, gerai nusiteikę, mokiniai sugrįžo į mokyklą. 

                                                                                               Karjeros specialistė Jūratė Daukienė

Sveikata- išmintingųjų honoraras

         Spalio 16 dieną daugiau nei 150 pasaulio šalių minima maisto diena. Vienose šalyse jos tikslas – kovoti su badu, kitose – su prasta mityba ar išmetamo maisto kiekiu, dar kitose – propaguoti sveiką mitybą ir aplinką tausojantį gyvenimo būdą.
         Lietuvoje ir kitose šalyse atliktais tyrimais nustatyta, kad apie 70 % visų lėtinių ligų, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligas, cukrinį diabetą ar tam tikrų tipų vėžį, priežastis - netinkama, neracionali ir nesveika mityba.
          Mokiniai turi žinoti sveikos mitybos principus ir reikalavimus bei jų laikytis. Tad ruduo- puikus metas priminti, kuo mes galime palepinti savo kūną.
          Literatų būrelio nariai parengė stendą apie įvairių rudens gėrybių naudą mūsų sveikatai.
Mokyklos foje visa savaitę vyks rudens gėrybių puokščių paroda. Ne tik akims paganyti, bet ir paskanauti.
                                                                                                                                Rita Dzedulionė

Interaktyvi pamoka virsmo salėje

       Š. m. rugsėjo 26 dieną 10 klasės mokiniai lankėsi Vilniaus energetikos ir technikos muziejaus virsmo salėje. Atlikdami įvairias veiklas, mokiniai tobulino pažintines, mokėjimo mokytis, komunikavimo ir bendradarbiavimo kompetencijas.
       Virsmo salė - naujausia 1000 kv. m ETM erdvė – interaktyvi ekspozicija apie žmogaus santykį su energija. Šešių metrų gylyje po žeme esančioje Virsmo salėje nagrinėjamos keturios temos: energijos gamyba, kaupimas, perdavimas ir vartojimas. Maždaug tūkstančio kvadratinių metrų ploto erdvėje įrengtos dvi didžiosios Teslos ritės.
         Virsmo salėje mokiniai suprantamai ir įtraukiai buvo supažindinti su įvairiomis energijos rūšimis, jos virsmais ir panaudojimo bei pritaikymo būdais ir formomis. Kiekvieną iš čia esančių eksponatų sudaro dvi dalys: aversas ir reversas. Averse randamas interaktyvus iššūkis, kurį įvykdęs lankytojas sugeneruoja įvairių veiklų pagalba energiją ir gauna už tai Kvantus, kuriuos vėliau galima išsikeisti į suvenyrus. Mūsų mokiniams teko nemažai ,,paprakaituoti“, kol sugeneruodavo reikiamą energijos kiekį, kurį vėliau galėjo panaudoti atlikti tam tikriems veiksmams ir surinkti reikiamą kiekį Kvantų. Pačiame Virsmo salės centre, Faradėjaus narve, įrengtos dvi didžiausios Tesla ritės Baltijos šalyse, kurios gali būti panaudojamos kaip muzikos instrumentai. Tesla šou metu susipažino su garsaus serbų išradėjo, inžinieriaus Nikola Teslos pasiekimais ir įdomiausiais biografijos faktais.
         Virsmo salė sukurta siekiant įkvėpti domėtis mokslu, technologijomis, pristatyti tiksliuosius mokslus suprantamu ir įtraukiančiu būdu. Kiekvieną eksponatą sudaro istorinis pasakojimas ir interaktyvus iššūkis. Tai vieta, kurioje laikas prabėgo akimirksniu.

                                                                                             Karjeros specialistė Jūratė Daukienė

Konferencija apskaitos specialybės mokiniams ir mokytojams

      Apskaitininkų grupės mokiniai su mokytoja dalyvavo Verslo ir svetingumo profesinės karjeros centre konferencijoje ,,Apskaita mokslo ir verslo erdvėje“. Renginio tikslas – aptarti šių dienų aktualijas verslo ir mokymo kontekste pažymint apskaitą tvarkančių asmenų dieną. Pranešėjai – dėstytojai, verslininkai, VMI , VSDFV darbuotojai, psichologai, asmenys tvarkantys apskaitą aptarė apskaitos, mokesčių naujoves. Taip pat vyko diskusijos dirbtinio intelekto, lygių galimybių užtikrinimo, karjeros galimybių, pinigų plovimo prevencijos ir kitais aktualiais apskaitininkams klausimais. Konferencija dalyviams buvo įdomi ir naudinga.

Margučio šventė

       Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriuje balandžio 6 dieną vyko margučio šventė. Už kelių dienų - Velykos arba Kristaus prisikėlimas – seniausia ir svarbiausia krikščionių šventė. Renginio metu buvo prisiminti šios šventės papročiai. Juk Velykoms pradėdavo ruoštis nuo Verbų sekmadienio. Buvo tvarkomasi lauke, vėliau tvarkomas trobos vidus: rankšluostinėje kabinamas naujas rankšluostis, virš stalo- šiaudinis sodas, o stalo puošmena tapdavo kiaušinykas- kraitelė su lizdeliais kiaušiniams sudėti. Iš tokio indo dovanoti margučiai teikia laimę ir sveikatą. Kalbėjome apie kiaušinių marginimo tradicijas, dovanojimo, ridenimo papročius. Per visas pavasario šventes buvo įprasta suptis sūpuoklėse- tai gali lemti gerą derlių: aukštus rugius, ilgus linus.
        Kiekvienos klasės mokiniai atliko namų darbus- kūrė margučius. Būsimos virėjos nustebino kiaušinio formos pyragais, ant šakelių sukabintais puošniais sausainiais. Galėjome pačiupinėti megztą lizdelį su kiaušiniais, įvairia technika apipavidalintus margučius, net paskanauti kiaušinio formos vaisių vėrinukų, televizoriaus ekrane išvysti sukurtą sveikinimą.
        Renginio metu ne tik išgirdome daug linkėjimų, bet buvo apdovanoti vykusių profesinio meistriškumo renginių laureatai.
        Ačiū visiems už kūrybiškumą, aktyvumą. Linkime gražiai sutikti pavasario šventę.

                                                                                                                             Rita Dzedulionė

2023-ŲJŲ METŲ XXII-ASIS NACIONALINIS MOKINIŲ ČESLOVO KUDABOS GEOGRAFIJOS KONKURSAS

       2023 m. balandžio 1 d. VU Geomokslų institute vyko Nacionalinis mokinių Č. Kudabos geografijos konkursas, skirtas šio žymaus Lietuvos geografo gamtosauginių idėjų populiarinimui, kūrybiškumo ir meilės gimtajam kraštui ugdymui bei neformaliojo švietimo turtinimui. Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriui atstovavo žūm4-21M (12 klasė) mokinys Ernestas Ščerba. Mokinį konkursui ruošė ir į Vilnių lydėjo geografijos mokytoja Irma Sinkevičiūtė.
        Prieš prasidedant konkursui, aplankėme Geologijos muziejų ir jame veikiančią meteoritų parodą „Atskraidinę informaciją iš kosmoso...“.
         Kol mokiniai sprendė konkurso užduotis, mokytojai dalyvavo paskaitose „Svečiai iš dangaus“ (dr. Eugenija Rudnickaitė) ir „Apie ką rašė Č. Kudaba?“ (dr. Giedrė Godienė)
Smagu buvo sudalyvauti ir lauksime konkurso rezultatų.

Geografijos mokytoja Irma Sinkevičiūtė

PROFESINIO MEISTRIŠKUMO KONKURSUOSE IŠRINKTI GERIAUSIEJI

       Pirmą pavasario mėnesį Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriuje vyko trys profesinio meistriškumo konkursai.
        Pirmieji konkurse dėl geriausio ,,Virėjas 2023“ titulo savo jėgas išbandė virėjų specialybės mokiniai. Konkursui mokinius ruošė profesijos mokytojos Dalia Šakienė ir Sigita Čiuželienė. Kiekvienas konkurso dalyvis pagal technologines korteles gamino daržovių troškinį su vištiena. Komisijos sprendimu profesinio meistriškumo konkurso ,,Virėjas 2023“ nugalėtoja tapo vir3-21P grupės mokinė Ugnė Linkevičiūtė. Antros vietos laimėtoja pripažinta vir3-20P grupės mokinė Ema Zalanskaitė, trečioji vieta atiteko vir3-21P grupės mokinei Viktorijai Lukševičiūtei. Kitos konkurso dalyvės šauniai įveikė užduotį, puikiai pritaikė teorines žinias, patobulino praktinius įgūdžius.
        Profesinio meistriškumo konkurso ,,Apdailinininkas2023“ dalyvių laukė gana atsakinga užduotis. Būsimieji statybininkai atliko lygaus paviršiaus glaistymą glaistu ir vertikalaus paviršiaus apdailą plytelėmis. Komisijos sprendimu konkurso ,,Apdailininkas 2023“ pirmos vietos nugalėtoju tapo apd1-20P grupės mokinys Adas Petkevičius, antra vieta atiteko apd1-20P grupės mokiniui Kiprui Simonaičiui, trečioji vieta – apd1-21P grupės mokiniui Lukui Janiuliui. Konkursui mokinius ruošė ir užduotis parengė profesijos mokytojai Arūnas Jarunavičius ir Rolandas Mikalauskas. Konkurso rezultatai nenuvylė, mokiniai įgijo pasitikėjimo, atsakingumo, patirties.
         Profesinio meistriškumo konkursų etapą užbaigė apskaitininkų specialybės mokiniai. Apskaitininkai atliko praktinę užduotį - kompiuterizuota apskaitos programa B1.lt įregistravo įmonės vieno mėnesio ūkines operacijas. Mokiniai, vadovaujami profesijos mokytojų Dalios Mockeliūnienės ir Ritos Adomaitienės, atsakingai ruošėsi profesinio meistriškumo konkursui. ,,Apskaitininkas 2023“ nugalėtoja tapo būsimoji apskaitininkė aps7-22T grupės mokinė Samanta Barvainytė, nedaug atsiliko antros vietos laimėtoja – aps7-22T grupės mokinė Birutė Šapokienė, trečią vietą užėmė aps2-22P grupės mokinė Greta Mašiotaitė. Visi konkurso dalyviai pademonstravo, kad geba dirbti naujos kartos, ,,debesų“ kompiuterizuota apskaitos programa B1.lt.
         Profesinio meistriškumo konkursas tai yra naudingas išbandymas bei geroji patirtis mokiniams, o mokytojams – vienas iš inovatyvių sprendimų ieškojimo būdų, keliant profesinio mokymo patrauklumą. 

PREVENCINĖ PASKAITA „NEPILNAMEČIŲ TEISINĖ ATSAKOMYBĖ“

         Augant asmenybei, auga ir atsakomybė. 2023 m. kovo 22 dieną 11-12 klasių mokiniai turėjo išskirtinę galimybę pagilinti savo turimas žinias apie nepilnamečių teisinę atsakomybę. Kaišiadorių rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Neringa Perlytė-Alionienė kartu su mokiniais aptarė pagrindinę žmogaus pareigą – laikytis LR Konstitucijos ir įstatymų, nevaržyti kitų žmonių teisių ir laisvės, bei atsakomybę – jausti pareigą už savo elgesį. Pareigūnė mokinius supažindino su nepilnamečių asmenų teisine atsakomybe, kurią už tam tikrus nusižengimus numato Lietuvos respublikos administracinių nusižengimų kodeksas ir baudžiamasis kodeksas. Mokiniams suprantamai paaiškinta, už ką ir nuo kiek metų jie gali būti baudžiami, jei pažeis įstatymus.
         Taip pat mokiniai dalyvavo protmūšyje „Lietuvos Policija - ar žinai?“, kuriame buvo įvairūs klausimai apie Lietuvos policijos istoriją, veiklą, įstatymus ir t.t. Protmūšio nugalėtojai buvo apdovanoti prizais.
        Ačiū Kaišiadorių rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnei Neringai Perlytei-Alionienei už skirtą laiką, diskusiją ir pasidalijimą naudinga, aktualia informacija.

                                                                       L. e. p. gimnazijos skyriaus vedėja Irma Sinkevičiūtė

Kalbų dienos

       Kalba yra bendras meilės ryšys, vienybės motina, pilietiškumo tėvas, valstybės sargas. Sunaikink ją – sunaikinsi santaiką, vienybę ir gerovę. Sunaikink ją – užtemdysi saulę danguje, sumaišysi pasaulio tvarką, atimsi gyvybę ir garbę. 

                                                                                                Mikalojus Daukša

        Vasario16 - kovo 11 dienomis Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriuje vyko daug projektų, skirtų kalbų dienoms. Juk nieko širdingesnio ir dvasingesnio už kalbą tauta neturi. Projektų laureatai, geriausi mokyklos moksleiviai bei konkurso ,,Olympis“ dalyviai buvo apdovanoti renginio, skirto Kovo 11-ajai, metu.
        Itin aktyviai 9-10 klasių moksleiviai dalyvavo projekte ,,Literatūros kūrinio iliustracija“. Piešiniuose savo vietą rado ir Buratinas, ir Čipolinas, ir Eglė, ir pasenęs šuo Brisius, ir Anykščių šilelio vaizdai bei įspūdinga Trakų pilis.
        Projekto ,,Gražiausios rašysenos savininkai“ nominantais tapo Mingailė Sabakonytė (vir3-22P) ir Andrius Razulevičius (10 klasė).
         Projekto ,,Raštingiausias mokyklos moksleivis“ titulus pelnė Aurimas Ašmena (apd1-22P) ir Dovilė Paškevičiūtė ( 9 klasė).
        Lietuvių kalbos viktorinoje ,,Moki žodį-rasi kelią“ varžėsi devynių klasių komandos. Dalyviams teko ,,išlukštenti“ tarptautinių žodžių reikšmes, dėlioti dėliones, kirčiuoti, ieškoti sakiniuose klaidų, spėti citatų autorius. Nugalėtojais tapo dvyliktokai Ernestas Ščerba ir Artūras Čiupas (žūm4-21M). Tik keliais taškais nuo jų atsiliko dešimtokai Adrijus Stunžėnas ir Šarūnė Kuokštaitė. Trečia vieta atiteko dvyliktokams Benediktui Nauckūnui ir Aurimui Šerpetauskui (apd1-21P).
         Viktorinos ,,Lietuva- tai aš“ metu moksleiviams teko atsakyti į klausimus ne tik iš Lietuvos istorijos, geografijos, kultūros, bet prisiminti faktus apie gimtąjį Kaišiadorių kraštą. Nepralenkiami buvo dvyliktokai Ernestas Ščerba ir Tomas Žvirblis (žūm4-21M). Vienuoliktokai Gabija Kastanavičiūtė ir Lukas Grubliauskas (kom1-22M) pelnė antrą vietą, o dvyliktokės Ugnė Linkevičiūtė ir Orneta Petravičiūtė (vir3-21P)- trečią vietą.
        Dėkojame visiems moksleiviams už žinias, už drąsą, norą išbandyti save.Malonu, kad mes tikrai esame neabejingi lietuvių kalbai, kad suprantame, jog kalba- tai turtas, kurio neįmanoma išmatuoti jokiais pinigais, jokiais deimantais.
                                                                                                                              Rita Dzedulionė

Liko tik tiek…

       Vasario mėnesio pabaiga abiturientams sukelia įvairius jausmus. 100 dienų iki brandos egzaminų sesijos. Daug ar mažai? Šimtadienis - tai šimtas dienų iki didžiojo gyvenimo išbandymo, po kurių bus atlyginta už visas mokymosi pastangas. Tai šimtas dienų pagerinti savo rezultatus ir kai gali prisiminti akimirkas, praleistas mokykloje.
          Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus dvyliktokai taip pat turėjo progą dalyvauti ne tik viktorinoje apie mokyklą, bet pademonstruoti piešimo, specialybės bei pasiruošimo savarankiškam gyvenimui įgūdžius. Pirmieji gauti dokumentai- pusatestačiai- tai kelio link rimtų išbandymų pradžia. Linkime kiekvieną likusią šioje mokykloje dieną būti tikru žinių vagimi, nesuklupti ir sėkmingai įveikti visus išbandymus.
                                                                                                                               Rita Dzedulionė

Žiema, bėk iš kiemo...

       Šiemet vasario 21-oji- senas tradicijas turinti, žinoma visoje Europje Užgavėnių šventė. Jos paskirtis – išvyti žiemą, paskatinti greičiau ateiti pavasarį. Šią dieną gausu persirengėlių. Galima sutikti čigonų, gervių, žydų, ubagų. Visuomet rengiama Lašininio (storai prisirengusio vyro) ir Kanapinio (lieso aukšto vyro) kova. Šiandien leidžiama paskutinį kartą gausiai ir riebiai pavalgyti, kad per visus metus būtum riebus, sotus ir sveikas.O jau rytoj prasideda Gavėnia, trunkanti iki Velykų. Specialūs Užgavėnių dienos patiekalai yra riebi kiauliena, šiupinys, troškinti kopūstai, blynai, spurgos.
        Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus mokiniai ir mokytojai pietų pertaukos metu vaišinosi savo su meile pagamintais patiekalais: bulviniais, miltiniais, mieliniais ir kitokių rūšių blynais…
         Dėkojame visiems virusiems, kepusiems, troškinusiems, su didele meile gaminusiems, piešusiems kaukes, pateikusiems įdomios informacijos apie šią smagią žiemos pabaigos šventę.

                                                                                                                               Rita Dzedulionė

PAGAL ES FINANSUOJAMĄ PROJEKTĄ „ KARJEROS SPECIALISTŲ TINKLO VYSTYMAS “ NUO 2023 M. SAUSIO 2 D. PRADĖJO DIRBTI
KARJEROS SPECIALISTĖ JŪRATĖ DAUKIENĖ

VISUOTINĖ PILIETINĖ INICIATYVA „ATMINTIS GYVA, NES LIUDIJA“

       2023 m. Sausio 13 – ąją kartu minėjome visuotine pilietine iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“
Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriuje, kaip ir visoje Lietuvoje, sausio 13 d. 8.00 valandą dešimčiai minučių languose uždegėme vienybės, atminimo ir pergalės žvakutes.
Pilietine iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“ prisiminėme 1991 metų sausį, kai vienybės ir laisvės siekio vedini Lietuvos piliečiai pasiekė istorinę pergalę. Tauta atsilaikė prieš sovietinių okupantų ir vietinių kolaborantų agresiją bei bandymą karine jėga įvykdyti perversmą ir apgynė atkurtos valstybės Nepriklausomybę.
       2023 m. pilietinė iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“ Lietuvoje vyko jau šešioliktą kartą. Kasmet minėjimas įgauna vis naują, ypatingą prasmę, nes keičiasi kartos ir, pasak žiniasklaidoje skambėjusios frazės, „laisvėje gimusios kartos Sausio įvykius pažįsta tik iš istorijos vadovėlių ir negausių dokumentinių kadrų“. Todėl labai svarbu perduoti žinią jaunajai kartai apie 1991 metų sausio įvykių svarbą ir prasmę mūsų valstybei.
       Iniciatyvos simbolis – žvakė, kuri simbolizuoja gyvybę, šviesą, teisingumą, atmintį ir vienybę.

Kalėdinis gerumo pyragas

Taip netikėtai metai baigias...
Tylos akimirka, laukai balti balti.
Nutolsta rūpesčiai, sustingsta džiaugsmo aidas
Ir vėl prasideda nauji.

        Štai ir vėl Žemė baigia apsukti dar vieną ratą aplink Saulę. Prieš mokinių atostogas Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus moksleiviai ir mokytojai organizavo akciją ,,Gerumo pyragas“.
        Tariame ačiū visiems virusiems, kepusiems ir susirinkusiems pasidalinti šiluma. Gausiai nukrautas stalas buvo ypatingas tuo, kad visi ant jo esantys gaminiai- mokinių rankų darbo. Juose - dalis širdies ir savo širdies gerumu dalinamės su visais. Juk gerumas- tai savybė, kurios pertekliaus niekada nebus. Nepamirškime ne tik šiandien, bet ir visada, jog geriausia, ką gali padaryti dabar- dalintis.
       Gerų Jums ateinančių švenčių.
                                                                                                                                Rita Dzedulionė

Gruodžio 1 – oji – Pasaulinė AIDS diena

         1988 m. Pasaulinę AIDS dieną inicijavo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Kasmet ji minima gruodžio 1 – ąją. Pažymint pasaulinę AIDS dieną, siekiama propaguoti brandesnį visuomenės požiūrį į ŽIV infekciją, priminti, kad ji nėra išnykusi.
          Mūsų mokykloje ši diena paminėta su 9 ir 10 klasių moksleiviais. Pirmiausiai su moksleiviais buvo aptarta teorinė dalis: prisiminta bendra informacija apie ŽIV/AIDS, infekcijos plitimo būdus. Taip pat pateikta naujausia statistika apie užsikrėtimus Lietuvoje. Po to moksleiviai tikrinosi žinias protmūšyje. Atlikti užduotis abiejų klasių moksleiviams sekėsi panašiai. Džiugino moksleivių žinios, pasitelktas kūrybiškumas, sumanumas ir lankstus mąstymas.
         Dėkoju visiems moksleiviams, kurie dalyvavo šios dienos minėjime.

                                                                                             Biologijos mokytoja Vilija Kanapinienė

Tarptautinė klimato kaitos diena

       Šiais metais pirmą kartą Lietuvoje buvo organizuojamas Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas. Tai projektas, skirtas pasitikrinti savo aplinkosaugines žinias bei įgyti naujų klimato kaitos, žiedinės ekonomikos, rūšiavimo, energetikos bei gyvosios gamtos temomis. Organizatorius - Žaliosios politikos institutas, kurio tikslas – advokatauti už klimato krizės sprendimų integraciją į viešąją darbotvarkę, verslo praktiką ir visuomenės gyvenimą.
       „Spalio 24 d. paminėk Tarptautinę klimato kaitos dieną pasitikrindamas žinias Nacionaliniame aplinkosaugos egzamine!“: toks kvietimas skambėjo per įvairias medijos priemones. Todėl kartu su moksleiviais nusprendėme jame sudalyvauti.
        Egzamine sudalyvavo 10 – 12 klasių moksleiviai. Pasirinkę savo kategoriją (Smalsuolis), moksleiviai gavo 20 klausimų su pasirenkamais atsakymų variantais. Klausimai buvo įvairūs, vieni kėlė nuostabą, kiti privertė susimąstyti apie žmogaus poveikį aplinkai. Vėliau moksleiviai turėjo galimybę pasitikrinti savo atsakymus su teisingais ir praplėsti savo aplinkosaugines žinias.
Ačiū moksleiviams už dalyvavimą ir gerą nuotaiką.

                                                                                            Biologijos mokytoja Vilija Kanapinienė

Tolerancijos dienos simbolis- namas

       Lapkričio 16 –oji - tolerancijos diena. Šių metų simbolis – namas.
       Tądien Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus mokiniai su mokytojais kalbėjo apie savo artimiausią aplinką. Diskutavo, ar mokiniai atkreipia dėmesį į žmonių tarpusavio santykius, (ne)tolerancijos atvejus. Juk kuo anksčiau suprasim žodžio tolerancija reikšmę, tuo daugiau jos bus mūsų visuomenėje.
        Mokyklos fojė vyko sukurtų darbų paroda. Nustebino mokinių išmonė. Sulaukėme daug piešinių. Vienuoliktokai pristatė sukurtą tolerancijos miestą, kiti- visą kaimelį. Merginos kepė namus-pyragus, namo formos sausainius. Trečio kurso mokinės gaublį ,,papuošė” įvairių pasaulio šalių namais ir akcentavo, jog visai nesvarbu, kuriam pasaulio krašte gyveni, kokiam name, kokios tautybės esi. Svarbu, kad Tavo sielos namuose būtų šilta, šviesu ir jauku. Svarbu, kad turėtum ne namą, o namus, kur būtum laukiamas, mylimas.

                                                                                                                            Rita Dzedulionė

SOS - prekyba žmonėmis

       Prekyba žmonėmis – dažniausiai kriminalinių grupuočių nusikalstama veika; paprastai asmenų kontroliavimas bandant pasipelnyti, išnaudojant nukentėjusius bei juos įtrauktiant į prostituciją ar priverstiniam darbui atlikti. 2020 m. duomenimis pasaulyje priskaičiuojama apie 27 mln. šiuolaikinės vergovės aukų, iš jų 80 % sudaro merginos, iš kurių 70 % išnaudojamos sekso industrijoje. 50 % visų aukų – nepilnamečiai.
        Tad ši tema itin aktuali. Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus 9 ir 12 klasių moksleiviai dalyvavo paskaitoje ,,SOS-prekyba žmonėmis“. Lektoriai- Mindaugas Baranauskas, Lietuvos policijos mokyklos policijos veiklos skyriaus viršininkas ir Reda Čerkauskienė, Lietuvos policijos mokyklos veiklos skyriaus vyresnioji specialistė- pristatė šios temos aktualumą, prevencijos galimybes, papasakojo apie prekybos žmonėmis rūšis, akcentavo, kas gali tapti aukomis bei prekeiviais.
        Mokiniai sužinojo, kad moterys dažniausiai išnaudojamos priverstinei prostitucijai, surogacijai ar fiktyvioms santuokoms, vyrai – nusikalstamų veikų vykdymui, darbui. Vaikai dažniausiai verbuojami seksualiniam išnaudojimui, nelegaliam įvaikinimui, elgetavimui. Ne kiekvienas nukentėjusysis kreipiasi pagalbos, todėl nėra tikslios informacijos apie prekybos žmonėmis mastą. Prie to prisideda aukos gėdijimas bei kaltinimas.Lektoriai akcentavo, kur galima kreiptis sužinojus ar patiems papuolus į prekeivių žmonėmis pinkles.
                                                                                                                                Rita Dzedulionė

Tas baisusis Helovinas

       Šiek tiek istorijos. Helovino užuomazgos užgimė keltų žemėse dar iki krikščionybės atėjimo. Pradžioje tai buvo kalendorinė žemdirbystės šventė, neturėjusi nieko bendra su mirusiųjų minėjimu. Tokias šventes turi kiekviena tauta, juk galų gale ir Velykos turėjo panašią kilmę. Tuo metu Helovinas vadintas Samhain, kas reiškė „vasaros pabaigą“. Nėra žinoma, ar pagoniškais laikais ši šventė turėjo kokią nors ypatingą reikšmę, išskyrus kalendorinę. Vasaros pabaiga reiškė naujų metų pradžią. Keltų naujieji metai prasidėdavo lapkričio 1-ąją, o šventės išvakarėse būdavo šėlstama.
         Simboliai. Helovino šventėje esama simbolių, kurių daug kas baidosi. Štai moliūgas Helovine atsirado iš tradicinio keltiško žibinto. Tikėta, kad jis padėdavo mirusiesiems atrasti kelią į Skaistyklą. Pirmieji Helovino kostiumai fiksuojami tik nuo 1895 metų Škotijoje ir nuo 1900-ųjų JAV. Ir ši šventės detalė buvo labiau sietina ne su Helovinu kaip tokiu, o su amerikiečių pomėgiu karnavaliniams persirengimams.
         Lietuviškas (ne)šventimo paradoksas. Dalis lietuvių nešvenčia Helovino, nes tai yra Lietuvai nebūdinga šventė, toks savotiškas amerikonizmas svetimas mūsų kultūrai. Užtat lietuviai švenčia Užgavėnes. Tai sava etnografinė šventė. Užgavėnes mielai pamini ir tūlas lietuvis katalikas ir protestantas, neretai net ir tas, kuris nuoširdžiai piktinasi Helovinu kaip nekrikščioniška švente. Dar kartą pagalvokime: pas mus švenčiamos Užgavėnės, nors tai yra pagonybės reliktas, išlikęs krikščioniškoje šalyje. Helovino ir Užgavėnių principai tapatūs. Ir vienur, ir kitur persirengiama velniais, groteskiškomis kaukėmis; akcentuojama gėrio ir blogio kova: Helovine – bandant apsisaugoti nuo piktųjų dvasių, o Užgavėnėse – kaunantis senoviniams dievukams Kanapiniui ir Lašininiui; abi šventės mena pagoniškus laikus; abiejose prašoma skanumynų – saldainių ir blynų; abu pavadinimai atsirado krikščioniškame kontekste. Skirtumas tik tas, kad Užgavėnės nebuvo taip smarkiai įkrikščionintos kaip Helovinas. Tad gana keista, kad tūlas katalikas ar protestantas jomis nesipiktina.
        Ar žinote – Helovinas ar Helovynas? Šis žodis ateina iš anglų kalbos (Halloween). Pavadinimas radosi sutraukus ilgesnį šventės pavadinimą All Hallow Even (arba All Saints' Eve) – Visų šventųjų išvakarės (spalio 31 d.).Nuo 2020 m. Kalbos komisija pritarė abiejų variantų Helovynas, Helovinas rašymui. Vieni iš galimų lietuviškų atitikmenų – Vaiduoklių šventė, Šiurpnaktis, Šmėklinės.
        Mūsų mokyklos erdvės taip pat buvo papuoštos šiai šventei paminėti. Už tai dėkojame dailės, literatų būrelių nariams ir mokyklos administracijos atstovams.                  

                                                                                                                               Rita Dzedulionė

Pasaulinė maisto diena

       Pasaulinė maisto diena pradėta minėti, siekiant kovoti su badu pasaulyje. Spalio 16 dieną rengiamos nemokamos maitinimo bei paramos akcijos, visuomenė skatinama daugiau prisidėti prie pagalbos skurstantiems. Šią dieną įvairios sveiko gyvenimo būdo organizacijos kviečia žmones išmėginti sveikesnę mitybą.
        Mūsų mokykloje Pasaulinei maisto dienai paminėti vyko patiekalų gaminimo ir degustavimo renginys, kurio tikslas – padėti mokiniams formuoti sveikatai palankios mitybos įgūdžius, pasisemti žinių apie įvairių pasaulio virtuvių subtilybes. Ant stalų puikavosi ir mokytojų, ir mokinių sukurti šedevrai: itališki sušiai, marokietiškas kuskusas, įdarytas prancūziškas batonas, vietą rado net lietuviški lašinukai ir skilandis...Stebino mokinių išradingumas.
Pasirodėme. Pasimokėme. Sužinojome. Supratome: „Gyvename ne tam, kad valgytume, bet valgome tam, kad gyventume“.
                                                                                                                               Rita Dzedulionė

Keliaujantis Aristavėlės dvaras - Kaišiadoryse

         Kuo kvepia dvare? Kaip rengdavosi dvariškiai? O ką ten galima pamatyti, išgirsti, paliesti? ,,Keliaujantis Aristavėlės dvaras”- tai projektas, kuris suteikia progą pažinti dvaro kultūrą per skirtingus pojūčius ir žada apkeliauti net 10 Lietuvos regionų bei dvi lietuvių bendruomenes Norvegijoje. Rudens kelionę pradėjo spalio 18 d. Kaišiadoryse. Proga susipažinti su dvaro istorija, papročiais pasinaudojome ir mes, Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus moksleiviai bei mokytojai. Mobili dvaro ekspozicija nepaliko abejingų, nes per skirtingus pojūčius- uoslę, skonį, regą, klausą, lytėjimą- prisilietėme prie senovės.
        Aristavėlės dvaras – Kėdainių rajone kažkada stovėjęs dvaras. Pirmą kartą minimas kryžiuočių – Vartbergės kronikoje 1371 m. 1987 m. dvaras perkeltas į Rumšiškių liaudies buities muziejų. 2016 m. dvaro rūmai buvo restauruoti. Tam tikslui panaudota 50 procentų autentiškų medžiagų.
Moksleiviai ne tik susidomėję klausėsi dvaro ,,ponų” bei ,,ponių” pasakojimų, bet galėjo nusifotografuoti su dvariškių rūbais, spalvinti sienų dekoracijas, dėlioti dėliones. Įdomi patirtis, kuomet dvaras ,,ateina” pas mus…

                                                                                                                               Rita Dzedulionė

Išvyka į Ilzenbergo dvarą

       Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos dviejų skyrių -Vilniaus ir Kaišiadorių- mokytojai krentant spalvingiems rudens lapams nusprendė Mokytojų dieną praleisti kitaip- vykti į Ilzenbergo dvarą, įkurtą Rokiškio rajone, prie Latvijos sienos, 1515 m. bajorų fon Kersenbrockų giminės. Įrašai rodo, kad tuo metu Ilzenbergo dvarui leno teise priklausė 615 ha savarankiškai apdirbamos žemės ir 2234 ha žemės su valstiečiais. Vaikščioti po šimtametį išpuoselėtą parką, esantį įspūdingo landšafto vietovėje su dviem – Ilgio ir Apvalaso – ežerais buvo daugiau nei nuostabu. Daugiau kaip 3 km ilgio pasivaikščiojimo takai ir laukinė gyvūnija, įrašyta į Raudonąją knygą (šikšnosparniai, niūraspalvis auksavabalis), meniškos parko skulptūros, jaunavedžių pamėgta Meilės sala ir į ją vedantis tiltas sužavėjo visus…
       Aplankėme rūmus, buvusį svirną su prieigomis, tarp tvenkinių ir sodo naują natūraliame landšafte suformuotą estradą. Vaikščiojome po 10 ha parką su sodu ir tvenkiniais. Parke auga virš 23 atvežtinių medžių rūšių. Yra trys didžiuliai ąžuolai. Didžiausias – vadinamas Ilzenbergo dvaro ąžuolu – paskelbtas valstybės saugomu Gamtos paveldo objektu ir pretenduoja į Gamtos paminklo vardą. Šalia dvaro rūmų išsidėsčiusios zonos, skirtos gyvulininkystei, paukštininkystei, daržininkystei ( rūkykla, ledainė, svirnas, arklidės).
       Visiems, ieškantiems išskirtinių skonių bei mėgstantiems pasinerti į skonių keliones – siūlomos dvariškos maisto degustacijos. Tad ir mes pasinaudojome proga paragauti dvare pagamintų vištienos dešrelių, pagardintų švelniu kariu ar spanguolėmis, tradicinių baltų bei keptų ir rūkytų varškės sūrių, saldžių varškės sūrių su papajomis, spanguolėmis ir ožragės sėklomis, vištienos vyniotinių su keptomis morkomis bei spanguolėmis ir slyvomis, paukštienos kepenų pašteto, naminių sausainių, žolelių arbatos.
       Be galo džiaugiamės, kad galėjome susipažinti su istoriniu dvaru, įspūdingais rūmais, mėgautis dvarišku maistu, įsigyti lauktuvių, pajusti anuomet vykusį dvarišką gyvenimą bei puikiai praleisti laiką kartu. Dėkojame išvykos organizatoriams už nuostabią kelionę.

                                                                                                                                Rita Dzedulionė

Ypatinga diena- ypatingiems žmonėms

        Spalio 5-oji- tai pirmasis šventiškas stabtelėjimas beįsisukančių mokslo metų verpete. Tai diena, leidžianti mokytojams pajusti darbo prasmę, pažvelgti į rytojų. Juk mokytojai nepailsdami, kartais pamiršdami save, rodo kryptį, moko nepasiduoti ir siekti tikslo, o suklupusiam tiesia pagalbos ranką. Kiekvienam randa laiko ir atiduoda dalelę savęs.
        Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus mokiniai ta proga, vadovaujami dailės mokytojos L.Liaudenskienės ir lietuvių kalbos mokytojos R.Dzedulionės, parengė stendą, kuris supažindino su mokyklų Lietuvoje istorija, mokytojo profesijos ištakomis, pirmaisiais mokytojais Lietuvoje, lietuviškomis mokyklomis užsienyje, statistika apie šiuo laiku mažėjantį mokyklų bei mokinių skaičių. Visi norintys galėjo stende talpinti sveikinimus mokytojams. Ypač aktyvūs buvo 9-10 klasių mokiniai, kurie dailės pamokų metu piešė, spalvino, klijavo, rašė...
       Renginio metu iš vedėjų Aušros, Ugnės, Robertos, Viktorijos L.,Viktorijos K., Gabijos bei talkininkų Domo ir Luko lūpų skambėjo gražūs linkėjimai kiekvienam mokytojui. Buvo įteiktos padėkos ir originalios gėlių kompozicijos, kurias sukurti padėjo mokytoja J.Žarnauskienė.
       Būsimos virėjų specialybės mokinės, vadovaujamos mokytojų S.Čiuželienės ir D.Šakienės, po renginio pakvietė į mokytojų kambarį pasivaišinti vieno kąsnio sumuštiniais, pačių keptais tortais. Visus sužavėjo ne tik skonis, bet ir patiekimo dizainas.
       Ačiū visiems, prisidėjusiems prie ypatingos šventės organizavimo ir morališkai, ir finansiškai.
       Linkime mokytojams ir mokiniams stiprybės – kad net ir sunkiausioje situacijoje atrastumėte raktą į sąmoningumą, neblėstančios kantrybės, džiaugsmo. Juk vadovėlių puslapiai ir paragrafai vertybėmis nealsuoja. Vadovėlių taisyklės realybe tampa tada, kai pats mokytojas gyvena tomis vertybėmis.
                                                                                                                              Rita Dzedulionė

Edukacinė išvyka

       Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus virėjų profesijos antro ir trečio kursų moksleivės bei žemės ūkio specialybės antro kurso vaikinai kartu su mokytojomis R. Dzedulione ir S. Čiuželiene lankėsi Alytaus rajone.
        Edukacinės programos ekologiškame šaltalankių ūkyje „Amberry“ metu pamatėme ne tik šaltalankių uogas, panašias į gintaro gabalėlius, bet ir sužinojome, kaip šios ,,super uogos“ pagalba atjauninti organizmą, stiprinti imunitetą ir išgydyti rimtus susirgimus. Susitikimo metu ūkio šeimininkas pasidalino patirtimi, supažindino su šaltalankių nauda ir panaudojimo galimybėmis, pademonstravo produkcijos gaminimo procesą. Užsiėmimo metu ragavome šaltalankių uogas, degustavome uogienę, arbatą, sultis, sirupą. Taip pat pasinaudojome galimybe įsigyti sveikos, ekologiškos produkcijos.
       Kopėme į Alytaus piliakalnį, aplankėme aukščiausią Lietuvoje „Baltosios rožės“ pėsčiųjų ir dviračių tiltą, siekiantį net 38 metrus.
       Negalėjome praleisti dar vieno itin patrauklaus objekto - Žuvinto biosferos rezervato. Mokiniai liko sužavėti rezervato muziejumi, galimybe žiūronų ir teleskopų pagalba išvysti nuo administracinio pastato apžvalgos aikštelės didingą pelkės vaizdą, plačią panoramą. Mėlynose ežero tarpušvendrėse pamatėme daugybę dar neišskridusių gulbių, laukinių ančių, žąsų, kragų, kirų.
       Pasukę link namų, užkopę į Punios piliakalnį, grožėjomės auksinio rudens spalvų palete.
       Ne veltui senolių išmintis sako, kad geriau vieną kartą pamatyti, nei dešimtkart išgirsti. Mokiniai grįžo praplėtę akiratį. Smagios pamokos kitaip...


                                                                                                                              Sigita Čiuželienė

Europos kalbų diena

 Kalbą reikėtų vadinti tautos vėliava. Ji atspindi tautos kraują ir jos jausmų, minčių,norų gyvenimą. Negalima suprasti tautos savybių, nepažįstant jos kalbos.

Filosofas Vilhelmas Storosta – Vydūnas

Rugsėjo 26-oji- Europos kalbų diena

        Europos Tarybos ir Europos Komisijos iniciatyva nuo 2001 m. kasmet rugsėjo 26 d. švenčiama Europos kalbų diena. Jos metu Europos valstybėse organizuojami įvairūs renginiai, siekiant paskatinti kalbų mokymosi įvairovę, išugdyti pagarbą visoms Europos kalboms, regionų ir tautinių mažumų kalboms.

        Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus lietuvių kalbos mokytojos J.Daukienė, R.Dzedulionė, anglų kalbos mokytoja J.Jočiūnienė ir rusų kalbos mokytoja N.Reznikienė organizavo tai progai skirtas veiklas. 9-12 klasių moksleiviai integruotų pamokų metu piešė Europos šalių vėliavas, rinko svarbiausią informaciją apie tas šalis, ,,pasimatavo” vertėjo rūbą, gamino knygeles, apipavidalino stendą. Visi norintys dalyvavo viktorinoje ,,Ką žinai apie Europos kalbas?”Jei dar nežinojome, iš kokios kalbos kilo žodžiai tulpė, robotas, sauna ar koks legendinis bokštas siejamas su kalbų atsiradimu, kiek kalbų turi mokėti Europos Parlamento narys ar ką reiškia hipergrafija, visa tai galėjome sužinoti viktorinos metu. Pirmą vietą pelnė dešimtokės Guoda Mikalauskaitė ir Renata Keblytė. Antroji vieta atiteko dešimtokams Tautvydui Jurkoniui ir Adrijui Stunžėnui. Devintokės Gabija Dominaitytė ir Ema Valiokė džiaugėsi trečiąja vieta.

       Lietuvių liaudies išmintis sako: „Ką jaunas išmoksi, visą amžių žinosi“. Tad nepraleiskite progos išmokti ką nors naujo! Gal tai bus nauja kalba? Gal ją išmokęs tapsi vertėju ir padėsi susikalbėti kitiems? Net ir keli užsienio kalbos žodžiai suteiks jums galimybę surasti naujų draugų ir praplėsti akiratį.Kalbų mokėjimas atveria naujas mokymosi ir verslo galimybes, padeda lengviau pažinti kitas kultūras, skatina tarpusavio supratimą, bendravimą ir bendradarbiavimą.

                                                                                                                              Rita Dzedulionė

Paukščių festivalis

        Kaišiadorių miško parko estradoje po metų pertraukos vyko ketvirtasis paukščių festivalis. Paukščių festivalio pavadinimas tik iš dalies tapatinamas su Kaišiadorių rajone įsikūrusiais paukštynais. Kur kas didesnę įtaką pavadinimui turi tai, kad Kaišiadorių apylinkės pasižymi didele paukščių įvairove. Nemažai rajono žmonių augina įvairiausių veislių dekoratyvinius paukščius, kuriais pasigrožėti kviečiami ir turistai.
        Paukščių festivalis – visos dienos renginys, skirtas šeimoms. Renginio tikslas – supažindinti visuomenę su paukščių įvairove.
         Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus maisto ruošimo specialybės mokytojos S.Čiuželienė ir D. Šakienė su mokinėmis D. Noreikaite, L. Meilutyte, A. Garbačionkaite, E. Zalanskaite, R. Lūšyte, U. Linkevičiūte ir V. Lukševičiūte taip pat dalyvavo šiame renginyje. Visą savaitę buvo kepami biskvitiniai gaideliai ir įvairių paukščių formų sausainiai, ruošiami spalvoti glajai. Šventės metu nuo mažiausiųjų iki senjorų šiais glajais dekoravo išsirinktus saldžiuosius paukštelius. Šiuos pačių pagamintus skanėstus ragavo arba, padedami dailės mokytojos L.Liaudenskienės, galėjo gražiai susipakuoti su įvairiais rankų darbo papuošimais. Visos šventės metu mums talkino Pravieniškių skyriaus vedėjas ir profesijos vyr. mokytojas Vytautas Mitkus.
           Mokytojos ir mokiniai džiaugėsi, kad saldžiųjų paukštelių dekoravimo edukacinė programa paliko įspūdį įvairaus amžiaus šventės dalyviams.

                                                                                                     Profesijos mokytoja S.Čiuželienė

"Pasirink mėgstamą darbą ir tau gyvenime nė vienos dienos nereikės dirbti" - Konfucijus

       Kiekvienas žinome, kaip svarbu dirbti mėgstamą darbą. O kaip žinoti, kas tinka ir patinka? Kad mokiniams būtų lengviau suprasti, kuo įdomios ir savitos yra profesijos, kad jie lengviau galėtų atrasti save, gegužės 23 dieną Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus profesijos mokytojai paskutinį kartą šiais mokslo metais vyko į Kaišiadorių rajono Palomenės pagrindinės mokyklos renginį, skirtą karjeros ugdymui.
         Artėjant mokslo metų pabaigai, ypač aktualu šios mokyklos dešimtokams, devintokams analizuoti studijų, būsimos karjeros galimybes. Mokiniai buvo labai susidomėję, uždavė daug juos dominančių klausimų. Juk įvertinus savo polinkius, pomėgius, vertybes, mokymosi galimybes, verta pasidomėti, kaip atrodo konkrečių profesijų darbo vietos ir darbo specifika. Nors Pravieniškių skyriaus vedėjo V. Mitkaus ir profesijos mokytojų A. Balčiūno, A. Jarunavičiaus, S. Čiuželienės paruoštos pateiktys neatstojo apsilankymo realioje darbo vietoje, tačiau dalį profesinės veiklos tikrovės tikrai perteikė.
        Spindinčios mokinių akys, šilta atmosfera parodė, kad renginys išties buvo naudingas. Viena yra paskaityti apie profesijas, visai kita - pabendrauti su tais, kurie daugybę metų dirba mėgstamą darbą.

                                                                                            Profesijos mokytoja Sigita Čiuželienė

Konkursas ,,Raštingiausias būsimasis darbuotojas“

      ,,Visais amžiais žmonės kalbėjo savo gimtąja kalba ir visados rūpinosi ją išlaikyti, turtinti, tobulinti ir gražinti. Nėra tokios menkos tautos, nėra tokio niekingo žemės užkampio, kur nebūtų vartojama sava kalba,“- rašė M.Daukša ,,Prakalboje į malonųjį skaitytoją“. Praėjo daug laiko, tačiau ir šiandien šie žodžiai yra labai prasmingi. Jų svarbą įrodo faktas, jog kasmet Lietuvos moksleiviai renkasi į raštingiausio būsimo darbuotojo konkursą išbandyti savo jėgas. Šiais metais respublikinis profesinio mokymo įstaigų mokinių lietuvių kalbos konkursas vyko VšĮ Raseinių technologijos ir verslo mokykloje.

        Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriui atstovavo vienuoliktos klasės moksleivis, būsimas žemės ūkio gamybos darbuotojas, Ernestas Ščerba (mokanti mokytoja R. Dzedulionė). Jis turėjo atlikti tris užduotis: parašyti diktantą, išspręsti kalbos kultūros užduotis ir dalyvauti viktorinoje. Ir mokiniams, ir mokytojams buvo surengtos edukacinės programos: lankėmės Raseinių krašto muziejuje, susipažinome su senamiesčiu.

        Ačiū Ernestui už žinias, o mokyklos administracijai už suteiktą galimybę parodyti save ir pamatyti kitus.

                                                                                                                             Rita Dzedulionė

Ugdymo karjerai savaitė Žiežmarių gimnazijoje

         Sėkmingam karjeros keliui mokiniai turėtų ruoštis dar mokykloje. Jiems turi padėti mokytojai, grupių vadovai, švietimo pagalbos specialistai, mokyklos bibliotekininkai, ugdymo karjerai specialistai. Padedami jų, mokiniai turi išmokti konstruktyviai žvelgti į ateitį: nuolat kaupti žinias, lavinti gebėjimus, ugdyti kompetencijas, padėsiančias motyvuotai ir atsakingai pasirinkti studijų kryptį, profesinę veiklą bei planuoti savo vietą konkurencingoje darbo rinkoje. 

         Gegužės 2 - 6 dienomis Kaišiadorių rajono Žiežmarių gimnazijoje vyko ugdymo karjerai savaitė. Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus profesijos mokytojai S. Čiuželienė, A. Jarunavičius, A.Balčiūnas bei Pravieniškių skyriaus vedėjas V.Mitkus kartu su mokyklos virėjų profesijos mokinėmis U. Linkevičiūte ir O. Petravičiūte supažindino moksleivius su jau esamomis ir būsimomis profesijomis, kurias galima įgyti šioje mokykloje.

        Mokytojai pateikė daug informacijos apie virėjų, statybininkų, žemės ūkio darbuotojų specialybes, papasakojo apie ,,Erazmus“ vykdomą programą mokykloje. Susitikime dalyvavo 8 – 12 klasių moksleiviai, kurie ne tik įdėmiai klausėsi, bet ir pateikė klausimų.

         Smagu, kai visa bendruomenė supranta, jog ugdymas karjerai svarbus jauno žmogaus gyvenime, reikšminga bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo dalis.

                                                                                              Profesijos mokytoja Sigita Čiuželienė

Tavo karjera- tavo rankos

         Šiandien karjera suvokiama, kaip visą gyvenimą trunkantis mokymosi, saviraiškos ir darbo kelias, o sėkminga karjera – tai dar ir gebėjimas derinti darbą, laisvalaikį, gyvenimą šeimoje ir jausti pasitenkinimą savo gyvenimo kelio pasirinkimu.

          Kaišiadorių rajono Kruonio gimnazijoje gegužės 17 dieną vyko karjeros diena, į kurią buvo pakviesti ir Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus mokytojai. Pravieniškių skyriaus vedėjas V.Mitkus ir profesijos mokytojai S. Čiuželienė, A. Jarunavičius ir A. Balčiūnas pristatė jau esamas ir būsimas profesijas.

           Susitikimai su Kruonio mokyklos 6,8,9,10 klasių moksleiviais vyko net tris pamokas. Mokiniai itin domėjosi siūlomomis specialybėmis, kad galėtų iš anksto planuoti karjerą ir ateitį.

           Mokytojai drąsino mokinius svajoti, planuoti, galvoti, kurti idėjas, jas įgyvendinti ir nebijoti klysti, keistis ir keisti nuomonę, atsižvelgiant į gyvenimo pokyčius, ne tik asmeninius, bet ir tuos, kuriuos diktuoja gyvenimo situacijos.

                                                                                             Profesijos mokytoja Sigita Čiuželienė

Koncertas- susitikimas

       Meno šventė keliauja per Lietuvą. Juk niekuomet žmogus nėra toks gražus, koks jis būna kurdamas (Vydūnas) ... Nesvarbu, kas tai bus — žodžiai, spalvos ar garsai.

        Šįkart stotelė Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriuje. Balandžio 28- os dienos popietę mokiniai, mokyklos bendruomenė bei visi norintys galėjo dalyvauti muzikiniuose pokalbiuose su tarptautinių konkursų laureate Sigute Trimakaite, fleitininke Vilmante Kaziulyte. Skambėjo užsienio ir lietuvių kompozitorių kūriniai: J.S.Bacho,C.Debiusi, B.Kutavičiaus. Aktorius Arūnas Vozbutas skaitė Maironio eiles.

         Ačiū renginio rengėjams, rėmėjams už suteiktą galimybę pasivaikščioti po meno pasaulio labirintus, susipažinti su šiais menininkais ir praplėsti savo akiratį.

                                                                                                                               Rita Dzedulionė

 

Ugdymo karjerai dienos Kaišiadorių rajono mokyklose

        Žmogaus gyvenime vienas svarbiausių dalykų yra teisingai pasirinkti profesiją, tačiau labai dažnai mokiniai nežino, kuo norėtų būti. Balandžio mėnuo itin svarbus tuo, jog kai kurie vyresnių klasių mokiniai svarsto apie galimybę keisti ugdymo įstaigą, rinktis ateities profesiją. Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyrius turi ką pasiūlyti. Balandžio 5, 14, 15 dienomis Žaslių pagrindinėje mokykloje ir V.Giržado progimnazijoje vyko ugdymo karjerai dienos.

           Mūsų mokyklos atstovai Vytautas Mitkus (Pravieniškių skyriaus vedėjas ir žemės ūkio specialybės profesijos vyr. mokytojas), Sigita Čiuželienė (virėjų specialybės profesijos mokytoja), Arūnas Jarunavičius (statybininkų vyr. profesijos mokytojas) bei virėjų profesijos mokinės Aira Senkevičiūtė, Deimantė Noreikaitė ir Ugnė Linkevičiūtė pateikė daug informacijos apie Kaišiadorių skyriuje galimas įgyti kompetencijas.

           Vytautas Mitkus papasakojo aštuntų klasių moksleiviams apie mokykloje ruošiamas profesijas, galimybes mokytis jau nuo devintos klasės, plačiau pristatė žemės ūkio specialisto profesiją, supažindino su turima žemės ūkio technika.

          Profesijos mokytoja Sigita Čiuželienė supažindino moksleivius su virėjo profesija, šios profesijos privalumais, karjeros galimybėmis baigus mokslus ir įgijus IV kategorijos virėjo kvalifikaciją bei apie didelę paklausą specialistų virėjų maitinimo įmonėse.

         Vyr.profesijos mokytojas Arūnas Jarunavičius išsamiai papasakojo apie apdailininko, plytelių klojėjo, mūrininko, dailidės specialybes. Minėtos profesijos šiuo metu yra labai konkurencingos darbo rinkoje. Šias specialybes daugiausia renkasi vaikinai, nes reikia jėgos ir ištvermės. Nors pasitaiko ir merginų norinčių mokytis šių specialybių.

        Trečio kurso mokinės Aira, Deimantė ir pirmo kurso mokinė Ugnė pasidalino savo įspūdžiais apie mokyklą, pasirinktą specialybę, apie stipendijas ir stažuotes užsienio šalyse.

        Aštuntokai atidžiai klausėsi ir pateikė svečiams klausimų apie rūpimas profesijas.

        Nacionalinė karjeros savaitė kasmet praplečia mokinių akiratį ir supažindina su karjeros galimybėmis. Save įsivaizduoti ir pamatyti konkrečioje profesijoje gali ir pradinukas, ir savo kelią greit turėsiantis pasirinkti dešimtokas.Maloni aplinka, atvira mokyklų bendruomenė paliko gerą įspūdį, o dar labiau praplėstas profesijų ratas paliko vietos ir gilesniems jaunų žmonių apmąstymams.

                                                                                             Profesijos mokytoja Sigita Čiuželienė

Būsimos virėjos stebino savo išradingumu

          Ar bandėt? Ar mokat pagaminti sušių? O cezario salotas nuo A iki Z?

          Abiturientės, būsimos virėjos, Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriuje laikė technologijų mokyklinio brandos egzamino pirmąją dalį- patiekalo gaminimą (mokanti mokytoja S.Čiuželienė). Merginos puikiai susitvarkė su praktine užduotimi. Cepelinai, sušiai, užtepėlės, įvairios salotos, vištiena kinietiškai...Tokių patiekalų įvairove buvo stebinamos vertinimo komisijos narės R.Juknevičienė, D.Šakienė, L.Širvinskienė, kurios negailėjo merginoms komplimentų.

          O man, kaip šios grupės vadovei, buvo labai smagu pasidžiaugti, kad merginos įgijo žinių, patobulino kompetencijas. Jos buvo atidžios, kūrybingos, profesionalios. Džiaugiamės jų sėkme.

                                                                               Vir3-20P grupės vadovė R.Dzedulio

Viktorina ,,Protų mūšis- 2022“

        Kadaise, kai mitas, kad žmonės išnaudoja tik dešimt procentų savo smegenų galimybių, dar buvo populiarus, dauguma fantazuodavo, kaip būtų nuostabu išnaudoti visus protinius pajėgumus. Šiam mitui sugriuvus, svajonė padidinti savo intelektą niekur nedingo. Tačiau tikriausiai visi pažįsta žmonių, kurie ne tik atrodo protingesni, bet ir daugelį dalykų išmoksta daug greičiau, o kartais – visai be pastangų. Mes turime nuolat lavinti savo protinius gebėjimus, bet ypač dar būdami mokyklos suole.

         Jau tapo įprasta Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos Kaišiadorių skyriaus 9-12 klasių moksleiviams balandžio mėnesį susirinkti ir išbandyti jėgas viktorinoje ,,Protų mūšis“, kurią organizuoja mokytoja R. Dzedulionė. Šiais metais mokiniai turėjo įveikti keturis turus ir atsakyti į klausimus iš įvairių sričių: humanitarinių, tiksliųjų mokslų, Kaišiadorių krašto bei mokyklos istorijos.

          Atstovauti savo klasę tokiame renginyje- jau laimėjimas. Tad dėkojame visiems besivaržiusiems ir sveikiname šios viktorinos nugalėtojų komandą- vienuoliktokus vaikinus iš žūm4-21M grupės Ernestą Ščerbą ir Artūrą Čiupą. Tik keliais taškais atsiliko dvyliktokai Evelina Bradauskaitė, Kipras Simonaitis bei vienuoliktokės Roberta Lūšytė, Viktorija Lukševičiūtė.

          Su protu yra kaip su raumenimis – visi juos turime, bet vienų pasiekimai vienokie, kitų kitokie, tai priklauso nuo to, kaip tai naudojama, kaip ugdoma.

                                                                                                                                Rita Dzedulionė

visuotinė istorijos pamoka

        Didžiausia šalyje Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga, pasitelkdama visus savo 11 tūkstančių narių ir kviesdama visus šalies pedagogus bei ugdymo įstaigų vadovus, inicijavo palaikymo Ukrainai akciją Lietuvos mokyklose.

        Pirmoji pamoka vasario 28 d. neįprasta- visuotinė nuotolinė istorijos pamoka. Juk šią savaitę girdėjome keistų istorijos Ukrainos valstybės atžvilgiu interpretacijų. Be to, matome nuolat augančią plataus masto karinio konflikto grėsmę. Todėl, visų pirma, šia pamoka siekta pademonstruoti solidarumą ir palaikymą ukrainiečių pedagogams. Antras svarbus tikslas – Lietuvos pedagogų susitelkimas ir deramas pasiruošimas galimiems neramumams. Tačiau pats svarbiausias tikslas- jaunosios Lietuvos kartos tinkamas supažindinimas su Ukrainos valstybės istorija ir esama situacija. „Su mokiniais privalome būti atviri ir deramai juos informuoti kas yra Ukraina, kokia jos šimtmečių istorija, valstybingumo šaknys,“-sakė istorijos mokytojas Audrius Jurgelevičius. Per pamoką pedagogas papasakojo apie Ukrainą, buvo dekonstruojamos dažniausiai apie Ukrainą pateikiamos istorinės klastotės.„Labai svarbu, kad būtume vieningi. Negalime leisti perrašinėti istorijos“, – sako pamokos rengėjai.

        Susikaupimas, rimtis pamokos metu tvyrojo ir vir3-20P grupės mokinių veiduose bei širdyse. "Mes norime taikos, blaivaus proto ir susikalbėjimo”,- tokia mūsų žinutė pasauliui.

                                                                                        Vir 3-20P grupės vadovė Rita Dzedulionė

TARPTAUTINIŲ STAŽUOČIŲ GALIMYBĖS KAIŠIADORIŲ TECHNOLOGIJŲ IR VERSLO MOKYKLOJE

        Švietimo politikos pagrindinė kryptis profesiniame mokyme – profesinį mokymą labiau pritaikyti prie darbo rinkos ir darbdavių poreikių, stiprinti sąsajas tarp skirtingų mokymosi pakopų, diegti lanksčias, mokymosi rezultatų vertinimu bei pripažinimu grindžiamas sistemas, skatinti tarpvalstybinį judumą. Kaišiadorių technologijų ir verslo mokykla atsiliepdamas į šias kryptis, yra iškėlusi tikslą rengti aukštos kvalifikacijos darbininkus, sugebančius savarankiškai dirbti konkurencinės darbo rinkos sąlygomis. Mokykla siekia glaudžiai bendradarbiauti su socialiniais partneriais, dalyvauti tarptautiniuose ir šalies projektuose, įtvirtinant specialistų rengimo ir kvalifikacijos tobulinimo patirtį bei naujas darbo tendencijas.

        Kaišiadorių technologijų ir verslo mokykla jau eilę metų organizuoja mokinių stažuotes ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, dalyvaudamas Erasmus+ programos tarptautiniuose projektuose, kuriuos Lietuvoje administruoja ir finansuoja Švietimo mainų ir paramos fondas, remiamas Europos Komisijos.

        2020-2021 m. m. įvairias profesijas studijuojantys moksleiviai turės galimybę atlikti tarptautines praktikas pagal projektą „Pirmas žingsnis į darbo rinką“. Pagrindinis projekto tikslas – atsižvelgiant į šiandieninės darbo rinkos poreikius realiose darbo vietose tobulinti profesijos moksleivių (statybininkų apdailininkų ir virėjų-padavėjų) profesines kompetencijas ir praktinius įgūdžius..

      Absolventams, gavusiems profesinio mokymo diplomus, KTVM suteiks galimybes įgyti darbinės patirties pagal projektą „Karjeros šuolis“ kurio tikslas - siekiant padidinti įsidarbinimo galimybes suteikti absolventams galimybę įgyti realios darbo patirties ir tapti konkurencingesniais darbo rinkoje.

        Stažuočių metu realiose darbinėse situacijose profesiją studijuojantys moksleiviai ir diplomus gavę absolventai pagilins profesines kompetencijas ir įgūdžius, stažuodamiesi užsienio įmonėse patobulins užsienio kalbos žinias ir įgūdžius, išsiugdys bendravimo kitatautėje aplinkoje gebėjimus. Stažuotės atlikimas ir gyvenimas užsienyje ugdys dalyvių pasitikėjimą savimi, savarankiškumą, iniciatyvumą, jie įgis tarpkultūrinio sąmoningumo ir supratingumo, taps tolerantiškesni. Tikimąsi, kad stažuočių dalyviai suvoks ES vertybes, mobilumo, laisvo žmonių judėjimo ir bendrystės naudą.

        Kaišiadorių technologijų ir verslo mokyklos profesijos mokytojaikels kvalifikaciją pagal projektą „Saugios ir atviros mokymosi aplinkos kūrimas“. Pagrindinis projekto tikslas – stažuočių užsienyje metu profesijos mokytojams įgyti edukologinių ir psichologinių klasių valdymo bei nešališkų patyčių ir kitų probleminių situacijų sprendimo metodų.

        Tuo tarpu bendrojo ugdymo mokytojai pagal projektą „Motyvuojantis mokytojas“. kels profesinę kvalifikaciją siekiant šiuolaikiškai ir kūrybiškai spręsti mokinių, ypač vyresnių klasių, mokymosi motyvacijos problemas.

        Vokietija, Italija, Jungtinė Karalystė, Malta – tai šalys, kuriose Kaišiadorių technologijų ir verslo mokyklos mokiniai, absolventai , profesijos mokytojai bei bendrojo ugdymo mokytojai turės galimybę kelti savo kvalifikaciją, įgyti realios darbinės patirties.

        Visiems stažuotėse dalyvavusiems moksleiviams, absolventams bei mokytojams bus išduodami įvykdytų stažuočių pripažinimo sertifikatai - Europass mobilumo dokumentai.

Šis straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Europos Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

Projektų vadovė

Dalia Mockeliūnienė